Tag Archives: депресија

(ФОТО) Кашлање, главоболка, па дури и депресија – се’ може да се излечи со масирање на овие точки

Постои наука наречена рефлексологија. Таа ги проучува биоактивните точки во телото. Источните исцелители веруваат дека причината за сите здравствени проблеми е блокирање на енергетски текови. Активна масажа го отстранува блокирањето и ги враќа енергетски текови. Многу од овие точки се на дланките и прстите.Ако правилно кликнете на посакуваната точка, ефектот …

Повеќе »

Топ 7 причини за пиење кафе: Помал ризик од рак, дијабетес…

Кофеинот е најкорисна психоактивна состојка на светот. И тоа со добра причина – не буди, помогнува да ги завршиме обврските и не полни со енергија… Луѓето, меѓутоа, често се грижат дали треба да го ограничат внесувањето на кофеин или потполно да го отстранат од употреба. Иако премногу кофеин може да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Џим Кери проговорил за неговата битка со депресијата: „Треба да кажеш – Се’ ќе биде во ред!“

Познатиот актер проговорил отворено за неговата битка со депресијата, но снимил и мотивациски говор за 2018. година… Актерот Џим Кери е познат по неговите комични ликови кои секогаш успевале да извлечат насмевка од нашето лице, но и по многубројните сериозни улоги во филмови како што се „Вечниот сјај на беспрекорниот …

Повеќе »

Потресна исповед: Депресијата е луѓе, вистинска.Ми кажува дека и да умрам, на никој нема да му е гајле…

Бог да ја прости професорката Снежана Тројачанец… Депресија… Првпат ја сретнав во животната приказна на Вирџинија Вулф, поточно, во нејзиниот тажен крај… Со џебови полни камења, зачекори неповратно во водите на реката Уз. Му напиша проштално писмо на сопругот, во кое му кажува дека не може да продолжи да му …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Писмата на Грета Гарбо го откриваат нејзиниот осамен и тажен живот

Колекција од писма на американската актерка со шведско потекло Грета Гарбо, која наскоро ќе се најде на аукција, откриваат колку оваа најенигматична ѕвезда на Холивуд била осамена. Колекцијата од 36. писма, напишани помеѓу 1930. и 1940. година ја прикажуваат Гарбо како „осамена и изолирана жена”, пренесува BBC. Гарбо, и покрај …

Повеќе »

Заразата со самоубиство постои и е многу опасна!

Според некои податоци секои 40. секунди во светот некое лице си го одзема животот. Смртта на блиските предизвикана со самоубиство е голема траума за семејството и пријателите,а самоубиствата за кои многу се говори и пишува предизвикуваат ефект на зараза која влијае на лиѓето кои имаат суицидни мисли. Ефектот на зараза …

Повеќе »

(ФОТО) Разводи, депресија и дроги: Животот не ја мазел!

Глумицата утеха наоѓала во дрогите, а пред пет години била итно хоспитализирана. Иако многумина тврделе дека причината бил стрес, некои се убедени дека глумицата се предозирала… Зад скоро совршениот изглед на Деми Мур (54) се крие тажна животна приказна. Имала тешко детство кое го одбележало лошиот однос со мајка и. …

Повеќе »