Tag Archives: депресија

(ФОТО) ЦЕНА НА СЛАВАТА: Мајката на популарниот пејач со фотографија од неговиот болнички кревет ги шокирала фановите

Неодамна Арон Картер бил хоспитализиран од непознати причини. Неговата мајка Џејн Картер објавила фотографија од болница и ги загрижила неговите многубројни фанови. „Мајка ти ќе се грижи за тебе“, напишала Џејн покрај фотографијата на својот син кој лежи во кревет во една од болниците во Флорида. На Твитер додала дека …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕКОГАШ И СЕГА – БИЛ НАЈЗГОДЕН ГЛУМЕЦ ВО ХОЛИВУД А ПОТОА МАКИТЕ „ГО СКРШИЛЕ“: Брендан не умеел да се справи со страшните работи кои му се случиле – сега е скоро непрепознатлив!

Актерот Брендан Фрејзер во 90-тите години го сметале за најголема надеж во Холивуд. Брендан Фрејзер се повлече од филмот и телевизискиот свет по неговиот развод. Неговата лоша ментална состојба, алиментација од 1. милион долари годишно и наводното злоставување го уништиле актерот. Фрејзер признал дека влијателниот новинар, Филип Берк, го допирал …

Повеќе »

(ФОТО ТРАГЕДИЈА: Студент се убил откако со месеци трпел тортура од неговата девојка

Обвинетата во моментот се наоѓа во родната Јужна Кореја, а обвинителството се надева дека доброволно ќе се врати во САД… Дваесетидвегодишниот Александер Уртула, студент на Универзитетот во Бостон, се самоубил после месеци тортура од страна на неговата девојка. Како што покажа истрагата, Инјанг Ју (21) постојано му испраќала пораки да …

Повеќе »

(ФОТО) ОХРАБРУВАЊЕ за сите луѓе кои се соочуваат со овој здравствен проблем: Глумецот искрено проговорил за свирепата болест со која со години се борел!

Депресивните фази го следеле скоро целиот живот, но тој вели дека се справил со оваа болест и победил еднаш засекогаш… Дејвид Вилијамс, актер и комичар, со години се бори со депресијата. Тој се смета за многу позитивна и весела личност, па затоа е речиси невозможно да се верува дека тој …

Повеќе »

Црното чоколадо делува слично како канабисот и го намалува ризикот од оваа опасна болест

Се повеќе луѓе имаат проблеми со депресијата па е потребно да се свртиме кон алтернативните антидепресиви. Следниот пат кога ќе почувствувате дека сте лошо расположени или депресивни ви советуваме наместо некои лекови да земете црно чоколадо. Луѓето кои редовно јадат црно чоколадо се помалку депресивни од оние кои не го …

Повеќе »

(ФОТО) После самоубиството на сопругата одлучил да им помогне на другите мајки во борбата со истиот проблем

ПО ТРАВМАТИЧНОТО ПОРОДУВАЊЕ и моментот во кој нејзината самоштородена ќерка не можела сама да дише , Алексис Д’Ачиле станала потполно непрепознатлива. Како што рекол нејзиниот сопруг, Стивен Д’Ачиле, траумата оставила трага врз неа и изгледало дека се променила преку ноќ. Одеднаш, неговата весела и насмеана жена станала уморна и тажна. …

Повеќе »

„Заразата“ со самоубиство постои и е многу опасна!

Според некои податоци секои 40. секунди во светот некое лице си го одзема животот. Смртта на блиските предизвикана со самоубиство е голема траума за семејството и пријателите,а самоубиствата за кои многу се говори и пишува предизвикуваат ефект на зараза која влијае на лиѓето кои имаат суицидни мисли. Ефектот на зараза …

Повеќе »

Со јогурт против депресивно расположение

Добро избалансираниот однос на бактерии во цревата делува позитивно и на менталното здравје, се тврди во најновото истражување. Во врска со тоа главен совет е да се пие повеќе јогурт или други напитоци со пробиотско делување. Научниците откриле дека Lactobacillus, која е најчеста во пробиотскиот јогурт, помогнува кај депресивното однесување …

Повеќе »

(ФОТО) Девојче (14) се убило а родителите на нејзиниот профил нашле морничави работи: После нејзината трагична смрт на тинејџерката Инстаграм ги менува правилата!

Откако таткото на 14. годишно девојче кое извршило самоубиство ги изнел обвинувањата против Инстаграм наведувајќи дека сносат дел од одговорноста за нејзината смрт, официјалните лица на таа социјална мрежа ветиле дека ќе внесат поригорозна контрола и забрана на објавување на било какви слики кои укажуваат на самоповредување. Најавени се низа …

Повеќе »