Tag Archives: депресија

Пробиотици и пребиотици: Која е разликата и дали тие навистина спречуваат рак и депресија?

Корисни супстанции со слични имиња и различни ефекти! Пробиотиците и пребиотиците се доста важни теми во науката за исхрана денес. Сепак, и покрај фактот дека нивните имиња се толку слични, тие играат сосема различни улоги во нашето тело. Пробиотиците се корисни бактерии, а пребиотиците се храна за овие бактерии. Откриваме …

Повеќе »

(ФОТО) Бившиот ас на „Партизан“ се јавил од болница:„Сакав се’ да завршам но Бог ми се обрати!“

ДЕПРЕСИЈАТА и анксиозноста се сè почеста тема во светот на спортот, а на нив свртел внимание и поранешниот фудбалер на Партизан, кој преку емотивна објава на социјалните мрежи признал дека размислува за самоубиство. Бразилскиот 28-годишен напаѓач, Леонардо, во сезоната 2016/2017. одигра 38. натпревари за Партизан и постигна 26. гола и …

Повеќе »

НАШИТЕ СТАРИ ДОБРО ЗНАЕЛЕ – Зошто секој човек треба да испие млеко пред спиење: Збогум депресијо, несоница и дебелеење!

Постојат 5. јаки причини што побрзо да се вратите на навиките во детството… Млекото е одличен извор на протеини, здраво е за коските и има најмногу придобивки кога се пие пред спиење, исто како кога бевме деца! На пример, една чаша млеко пред спиење ќе ви помогне да заспиете побрзо, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Твитер објава од која им се превртел стомакот на многу луѓе: Испивањето сопствена урина како лек!

Постојат бројни форми на алтернативна медицина, но оној што е разбирлив за многумина и е многу гаден е пиење сопствена урина. Твитот за тоа деновиве предизвикало лавина коментари во Србија. Твитер објавата од која им се превртел стомакот на многу луѓе ја покажува преписката на две жени на кои се …

Повеќе »

Со јогурт против депресивно расположение

Добро избалансираниот однос на бактерии во цревата делува позитивно и на менталното здравје, се тврди во најновото истражување. Во врска со тоа главен совет е да се пие повеќе јогурт или други напитоци со пробиотско делување. Научниците откриле дека Lactobacillus, која е најчеста во пробиотскиот јогурт, помогнува кај депресивното однесување …

Повеќе »

Имам 57. години и секој ден јадам семки од тиква: Еве што значи тоа за моето здравје!

Отсекогаш знаев дека здравјето на уста влегува, но во тоа се уверив кога почнав да јадам семки од тиква. Тиква се смета за едно од најстарите растенија што луѓето почнале да го јадат. Што не е изненадувачки со оглед на тоа што има привлечна овошна боја на плодот. Од тиквата …

Повеќе »

(ФОТО) КОРОНА ПОСЛЕДИЦИ: Соседите пријавиле дека старец и старица постојано плачат – а потоа дошла полиција!

Четворица италијански полицајци станале херои откако јавноста дознала дека утешиле осамена постара двојка во Рим. Полицијата добила пријава дека некој плачел и викал во еден од становите, а кога пристигнале на спорната адреса, ги пронашле 84-годишната Јоле и нејзиниот 94-годишен сопруг Микеле, пишува Huffington Post. Старите луѓе беа неутешно осамени …

Повеќе »

(ВИДЕО) Куче за само неколку месеци многу се здебелило – причината е многу тажна!

Ако некогаш сте изгубиле милениче, сигурни сме дека знаете колку боли. Но, велат дека миленичињата се многу повеќе приврзани кон нивните сопственици и дека никогаш не ги надминуваат нивните смртни случаи. Кучето Макнае од оваа приказна е само едно во низата кучиња кои го докажуваат тоа тврдење. Откако бабата која …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТОЈ ЛУД СВЕТ – МАЈКА ЧУДОВИШТЕ ДВЕТЕ ДЕЦА ГИ ОБЕСИЛА ВО ПОДРУМ: Обвинителот ќе бара смртна казна!

Американката Лиза Снајдер (36) е обвинета дека ги обесила своите две деца во подрум во Пенсилванија, иако тврди дека девојчето (4) и нејзиниот брат (8) извршиле самоубиство. „Тоа е ужасен и трагичен настан“, рекол Џон Адамс, обвинител на округот Беркс. Мајката, која сама ги одгледуваше двете деца, била уапсена после …

Повеќе »