Tag Archives: денес

Дали постои вистинска дефиниција за убавина?

Убавината се менувала низ времето и историјата, моделирана од различните култури и перцепции на светот. Убавината е опишана и прикажана преку слики и концепти кои се врежани засекогаш во нашите умови. Убавината е дефинирана на толку многу начини, а сепак не постои вистинската дефиниција за убавина. Египќаните за убава жена …

Повеќе »

Нема крај на зимата: И’ денес ладно, со дожд и снег!

Колку и да му се „радувавме“ на пролетниот снег, некому сигурно му дојде „преку глава“. Токму за нив имаме добри вести. Оваа сабота ќе помине во услови на генерално суво време. „Нормално“ ќе има и малку исклучок од оваа констатација. Попладне и навечер локално во охридскиот, преспанскиот и пелагонискиот регион …

Повеќе »

Какво време да очекуваме до Божик?

Денес очекувајте суво време, со ветер и температури околу 5 и 9 степени… По вчерашните попладневни врнежи, во некои делови од државата денес ќе имаме релативно сув ден. Во втората половина од овој ден се очекува суво време, со тенденција на намалување на облачноста. Оваа ноќ ќе има слаби локални …

Повеќе »

Овие православни светители се празнуваат денес

Денешниов ден е посветен на празнување на православните светители Светата маченичка Кикилија, Свети Калист, Светиот маченик Менигнос и Светиот Праведен Михаил војник. Светата маченичка Кикилија (Цицилија) Родена е во Рим од богати и угледни родители. Имаше голема вера во Христа и голема ревност за верата. Заветувана на Бога на вечна …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најсмртоносно езеро на светот: Преку ноќ убило 1.700 луѓе

Околу вулканското езеро Ниос во Камерун, старо 400. години, со децении кружеле митови дека во него живеат лоши духови. Катастрофата која се случила на 21. август 1986. година во очите на локалното население ги потврдила тие легенди. Станува збор за една од најневеројатните природни катастрофи која убила 1.746 луѓе и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Дали се сеќавате на Пипи долгиот чорап:Погледнете како изгледа денес и’ што работи!

Кога ја добила улогата на Пипи Долгиот Чорап, шведската глумица Ингер Нилсон имала само осум години. Денес има 57. години и работи како секретарка во Стокхолм, а повремено снимала и по некоја улога. Selfie #Avesta Art A post shared by Inger Nilsson Sweden (@nilssoninka) on Sep 9, 2016 at 5:12am …

Повеќе »