Tag Archives: дебелина

DW: Повеќе килограми, повеќе мртви

Чешка бележи најголем број на смртни случаи во пандемијата на милион жители. Лекарите причината ја наоѓаат во дебелината – Чесите се најдебели во целата Европска унија. Врската помеѓу дебелината и зголемениот ризик од вирус е одамна докажана. Чешка е светски рекордер по бројот на смртни случаи од корона во однос …

Повеќе »

Три знаци можат да покажат дека ви е ЗАГРОЗЕН ИМУНИТЕТОТ

Болки во грлото, настинка, кивање, необјаснет замор … се повеќе од јасни знаци на пад на имунитетот. Сепак, постојат и такви кои најчесто им ги припишуваме на стресот и нервозата, а тие исто така укажуваат на тоа дека здравјето и еластичноста на нашето тело се распаѓаат. Ова се трите најнеочекувани …

Повеќе »

Осум навики во исхраната кои можат да го попречат спиењето

Изборот на храна многу добро може да влијае на квалитетот на ноќниот одмор. Ако се борите со несоница или се будите уморни, време е да направите попис за тоа што јадете и кога. 1. Конзумирате премногу кофеин Според едно истражување, кофеинот може да го попречува спиењето дури и ако се …

Повеќе »

Четири состојби кои најмногу влијаат на смрт од ковид 19

Една нова студија проценува дека можеле да се избегнат 64 хоспитализации на пациенти со ковид 19 во САД, доколку тие лица не страдаат од четири состојби: дебелина, хипертензија, дијабетес и срцева слабост. Истражувањето е објавено во Journal of American Heart Association (JAHA) а го спровеле научници од Универзитетот Тафтс. Тие …

Повеќе »

Спречува рак, топи килограми и ГИ ПОДОБРУВА ИНТИМНИТЕ ОДНОСИ: Дали има уште причини веднаш да не земете СОК ОД КАЛИНКА?

Пиењето сок од калинка дневно го намалува ризикот од срцеви проблеми, мозочен удар, дебелина… Калинката е неверојатно растение, а нејзиниот плод е богат со витамини. Плодот од калинка содржи витамин Ц, па 100 грама од ова овошје содржи дури 15 проценти од дневните потреби за овој витамин кај возрасните. Таа …

Повеќе »

Симптоми кои укажуваат дека сте претерале со внесувањето на протеини

Протеините се многу хранливи, без разлика дали сакате да изгубите тежина или да градите мускули. Освен што го забрзуваат метаболизмот, протеините регулираат и неколку хормони и со тоа придонесуваат за слабеење. Поради сето горе наведено, има смисла да внесувате повеќе протеини во вашата исхрана ако вашата цел е да изгубите …

Повеќе »

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто корона вирусот „ги коси“ лицата со вишок килограми

Луѓето со прекумерна телесна тежина се повеќе склони кон инфекции, бидејќи масното ткиво, како воспалителен процес, го нарушува нивниот имунитет. Голем број пациенти кои починале од вирусот на корона биле дебели и, следствено, дијабетичари, предупредувале членовите на кризниот персонал, додека оние кои ја лекуваат оваа болест објаснуваат дека луѓето со …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА – КОРОНАТА НЕ ГИ ШТЕДИ МЛАДИТЕ: Изложени се на потежок облик на Ковид -19, а ОВА е потенцијалната причина!

Иако се тврди дека младите луѓе се помалку подложни на инфекција со коронавирус, одредени фактори го зголемуваат ризикот од инфекција кај сите возрасни групи. Новата студија на научниците од Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско (UCSF) покажува дека секое трето лице на возраст од 18.до 25. години е изложено на зголемен …

Повеќе »

(ФОТО) ПРИМЕР ЗА ВОСХИТУВАЊЕ – Се преполовил а имал 226 килограми:„Јас сум доказ дека е се’ возможно!“

Момчето кое поради лекови и љубовта кон брзата храна дотуркал до 226. килограми одлучил да ги промени животните навики у денес се подготвува да го оствари сонот од детството – да стане професионален борач… Момчето кое дотуркало до 226. килограми и се откажал од школувањето бидејќи се плашел дека нема …

Повеќе »