Tag Archives: дебелина

Спречува рак, топи килограми и ГИ ПОДОБРУВА ИНТИМНИТЕ ОДНОСИ: Дали има уште причини веднаш да не земете СОК ОД КАЛИНКА?

Пиењето сок од калинка дневно го намалува ризикот од срцеви проблеми, мозочен удар, дебелина… Калинката е неверојатно растение, а нејзиниот плод е богат со витамини. Плодот од калинка содржи витамин Ц, па 100 грама од ова овошје содржи дури 15 проценти од дневните потреби за овој витамин кај возрасните. Таа …

Повеќе »

Симптоми кои укажуваат дека сте претерале со внесувањето на протеини

Протеините се многу хранливи, без разлика дали сакате да изгубите тежина или да градите мускули. Освен што го забрзуваат метаболизмот, протеините регулираат и неколку хормони и со тоа придонесуваат за слабеење. Поради сето горе наведено, има смисла да внесувате повеќе протеини во вашата исхрана ако вашата цел е да изгубите …

Повеќе »

СТРУЧЊАЦИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: Еве зошто корона вирусот „ги коси“ лицата со вишок килограми

Луѓето со прекумерна телесна тежина се повеќе склони кон инфекции, бидејќи масното ткиво, како воспалителен процес, го нарушува нивниот имунитет. Голем број пациенти кои починале од вирусот на корона биле дебели и, следствено, дијабетичари, предупредувале членовите на кризниот персонал, додека оние кои ја лекуваат оваа болест објаснуваат дека луѓето со …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА – КОРОНАТА НЕ ГИ ШТЕДИ МЛАДИТЕ: Изложени се на потежок облик на Ковид -19, а ОВА е потенцијалната причина!

Иако се тврди дека младите луѓе се помалку подложни на инфекција со коронавирус, одредени фактори го зголемуваат ризикот од инфекција кај сите возрасни групи. Новата студија на научниците од Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско (UCSF) покажува дека секое трето лице на возраст од 18.до 25. години е изложено на зголемен …

Повеќе »

(ФОТО) ПРИМЕР ЗА ВОСХИТУВАЊЕ – Се преполовил а имал 226 килограми:„Јас сум доказ дека е се’ возможно!“

Момчето кое поради лекови и љубовта кон брзата храна дотуркал до 226. килограми одлучил да ги промени животните навики у денес се подготвува да го оствари сонот од детството – да стане професионален борач… Момчето кое дотуркало до 226. килограми и се откажал од школувањето бидејќи се плашел дека нема …

Повеќе »

(ФОТО) Ослабнала 70. килограми па нашла љубов :„Не спои ‘топењето килограми…’“

Во најдебелата фаза од нејзиниот живот, Канаѓанката, Десире Хант, тежела скоро 130. килограми. Не можејќи да го прицврсти безбедносниот каиш во авионот, таа се чувствувала депресивно и се држела во себе. Таа одлучила да го промени животот… „Бев депресивна, не се чувствував добро и сето тоа го држев во себе. …

Повеќе »

Ангелина Џоли открила поради што повеќе не се дебелее!

Познатата глумица вели дека секое утро го јаде она што обично би го изела за вечера, а за вечера го јаде она што би го јадела за појадок… Иако сите и тврдат дека е премногу слаба и дека изгледа како да е болна, Ангелина Џоли мисли дека тоа не е …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Урбан блок“: Совети за проблемот со прекумерна тежина

Во најновото издание на „Урбан блок“ ќе гледате: – како до здрав и млад изглед на кожата со дермални филери, разговор со доктор Весна Георгиевска – вашата коса бара поголемо внимание, како да ја спасите оштетената коса, разговор со Сузана Блажевска – како да го решите проблемот со прекумерна телесна …

Повеќе »

(ФОТО) Фотографија од оваа мајка станала вирална на Интернет: Погледнете зошто сите кои ја навредувале сега молат за нејзина прошка!

“Како жена, чувствувам голем притисок да изгледам уредно и да бидам добро облечена секој ден. Како плус сајз жена, тој притисок е уште поголем отколку кога имав нормална тежина…” Кога ќе ве дефинираат како плус сајз личност, многу луѓе имаат предрасуди во врска со вашето здравје и начин на живот. …

Повеќе »