Tag Archives: даунов синдром

(ФОТО) ГРЕЈС Е ДОКАЗ ДЕКА ЛУЃЕТО СО ДАУНОВ СИНДРОМ МОЖАТ СЕ: Она што го направи оваа млада жена е неверојатно!

Грејс има порака за сите нас: „Не дозволувајте другите да ви кажуваат како да го живеете својот живот и што можете, а што не можете да правите“. Пред 26. години Грејс Стробел е родена со Даунов синдром, а лекарите и рекле дека нема да може да чита ниту да врзува …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Девојче со Даунов синдром порачува: „Не шепотете и не гледајте на друга страна кога ќе ме видите!“

„Жал ми е”. Ова се зборовите кои семејството Армстронг ги слушнало безброј пати откако ја добија ќерката Миа пред 11 години. Почнувајќи од докторот кој ги известил дека нивното дете има Даунов синдром, до непознати лица кои ги среќаваат во јавноста. Така тие добиле впечаток дека сите веруваат дека да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПРИДВИЖУВАЊЕ КОН ИНКЛУЗИВНОСТ – Манекенката со Даунов синдром за прв пат е дел од кампањата на Victoria’s Secret

Манекенката Софија Жирау стана првата личност со Даунов синдром која се појави во кампањата за брендот Викторија Сикрет, која беше претставена оваа недела. 24-годишната девојка, заедно со уште 17. жени, ја промовираше новата колекција Love Cloud, за која брендот се надева дека „ќе ја зајакне посветеноста на Victoria’s Secret за …

Повеќе »

БЕЗ КОМЕНТАР: Пендаровски и Ембла

Случајот со малечката Ембла уште еднаш, за жал, ни покажа, колку сме неинформиран, себични  и без емпатија… И, додека малечката се врати на училиште во тоа ја подржа и претседателот Стево Пендаровски… Има ли подобар пример од ова дека треба да поработиме на нашата едукација и емпатија?

Повеќе »

(ВИДЕО) Девојчето кое има посебни потреби стана жртва на неинформираноста и необразованоста на возрасни луѓе: Ембла стана симбол на човечност, хуманост и емпатија…

Ембла е дете со посебни потреби, има Даунов синдром, и поради тоа таа како и нејзините родители поминуваат низ голгота зошто „некој“ решил така. Имено, очигледно неинформираните родители и раководство во гостиварското основно училиште „Единство“ решиле да ја „селат“ Ембла секој ден во друг клас бидејќи, наводно, била агресивна… ШТО …

Повеќе »

(ФОТО) ЕМОТИВНО – Пишаниот состав на момче со Даунов синдром го расплака регионот

Регионот беше трогнат од домашната задача напишана од средношколец со Даунов синдром, откако неговата задача завршо на Фејсбук. Доминик има Даунов синдром и ја напишал домашната задача „Животот како ткиво на мојата приказна“. Тој ги опишал предизвиците со кои се соочува секој ден, а неговата задача ја објавило Здружението за …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ИСПОВЕД НА МЛАД ТАТКО – „Кога нашиот син се роди, сопругата не можеше да поднесе што има Даунов синдром. Си замина а јас останав!“

„Во ниту еден момент не помислив да го напуштам мојот син, тоа би било навистина нехумано. Со сопругата наскоро се разделивме, и започнав нов живот како самохран татко на ‘сончево’ дете“, вели тој Евгениј Анисимов (33) од Русија не можел да замисли да го остави своето дете во сиропиталиште како …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) САМОХРАН ТАТКО УСВОИЛ ДЕВОЈЧЕ СО ДАУНОВ СИНДРОМ ОТФРЛЕНО ОД МАЈКАТА И 20. СЕМЕЈСТВА: ТАТКОТО ја земал со само 13. дена и и’ подарил ГОЛЕМА СРЕЌА!

Животот на малечкото девојче среќно се променил откако таа била отфрлена од родената мајка и уште 20. потенцијални семејства… Приказната на Лука Трапанесе околу усвојувањето на бебето Алба отишло вирално поради неколку причини, а една од нив можеби е тоа што социјалните служби ретко одобруваат старателство за самци, мажи, кои …

Повеќе »

(ВИДЕО) Дете со Даунов синдром организирал прослава на 5. роденден: Се појавило едно дете!

Скршена мајка на момче со Даунов синдром објавила срцепарателно видео откако само една личност се појавила на роденденската прослава на нејзиниот син. Момчето сакало да го прослави својот 5-ти роденден, па организирала изненадувачка забава, но во емотивно видео објаснила дека дошол само еден пријател на нејзиниот син. “Дали знаете колку …

Повеќе »