Tag Archives: данска

Потврден „делтакрон“ – веќе се шири во Европа

Научниците го потврдија постоењето на нова варијанта на коронавирусот, која е мутација од варијантите омикрон и делта на Ковид. Првите случаи на новооткриената варијанта веќе се забележани во Европа и САД, објави Jutarnji list , додавајќи дека новата хибридна варијанта неофицијално се нарекува „делтакрон“. Тоа било потврдено со секвенционирање на …

Повеќе »

ИНТЕРЕСНО – ПРИНЦИПИ НА СРЕЌА од различни делови на светот: Што значи „meraki“, а што „dolce far niente“?

Сите се стремат кон среќата, иако таа за секого е различна и не имплицира исти цели. Сепак, и во тој стремеж да бидеме среќни, можеме да водиме поздрав и поисполнет живот, а тоа го покажуваат различни примери низ светот. Среќата веројатно не е првиот збор што ви паднал на памет …

Повеќе »

(ФОТО) ДОДЕКА СВЕТОТ ГО НАПАЃА ТОЈ РАБОТИ ВО ТАЈНОСТ: Новак и Јелена Ѓоковиќ основале компанија која бара лек за корона

Српскиот тениски шампион Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена на почетокот на пандемијата основале компанија која развива решенија во областа на лекувањето на коронавирусот. Имено, според регионалните медиуми, повикувајќи се на јавно достапни документи, во јуни 2020. година во Данска е основана компанија наречена „QuantBioRes A/S“. Мнозинска сопственост во оваа …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ширум Европа протести – во Данска концерт пред 50.000 луѓе

Десетици илјади демонстранти излегоа вчера на улиците во Виена, Истанбул, како и неколку градови во Франција и Холандија, демонстрирајќи против епидемиолошките мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, пренесуваат светските агенции. The minds of 99 har lige afholdt koncert for 52.000 tilskuere i Parken, hvilket skulle være den største stadion koncert …

Повеќе »

ПРЕКРАСНИ ВЕСТИ: Кристијан Ериксен пуштен од болница и ги посетил соиграчите

Играчот за врска на данската репрезентација, Кристијан Ериксен, беше пуштен од болница шест дена откако доживеа срцев удар на мечот на Европското првенство што неговиот тим го одигра против Финска, потврди Фудбалскиот сојуз на Данска. На Ериксен му беше вграден дефибрилатор во срцето, апарат што го стимулира срцевиот ритам, а …

Повеќе »

(ФОТО) КРИСТИЈАН ЕРИКСЕН СЕ ОГЛАСИ ОД БОЛНИЦА: Прва фотографија и најјака порака до соиграчите – „Играјте за цела Данска!“

Фудбалерот на ДАНСКА, Кристијан Ериксен, кој доживеа срцев удар на мечот против Финска во првото коло на Европското првенство, се јави од болницата. – Здраво на сите. Ви благодарам многу за слатките и неверојатни честитки од целиот свет. Многу ни значи на моето семејство и мене. Добро сум во вакви …

Повеќе »

Кјаер го спаси својот пријател Ериксен, се обиде да го игра натпреварот и се распадна на теренот

КРИСТИЈАН ЕРИКСЕН (29) колабираше во 43-та минута од натпреварот помеѓу Данска и Финска во Копенхаген, на првиот натпревар од групата Б на Европското првенство. Данскиот репрезентативец падна на теренот од чист мир и следеа драматични сцени. Играчите се собраа околу него и веднаш повикаа помош бидејќи видоа дека изгубил свест. …

Повеќе »

(ФОТО) И’ покрај пандемијата тие се среќни: Ова се 5. најсреќните земји во светот

И’ покрај пандемијата која трае повеќе од една година, некои земји можат да се пофалат дека ниту оваа состојба не ги „полула“ да бидат среќни. Ако сте се прашувале како напредувал светот околу вас во целото ова лудило, еве список на првите пет земји кои се уште се прилично среќни, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДАНСКА – Претставничката на Агенцијата за лекови се онесвестила за време на прес конференцијата за престанување на вакцинацијата со „АстраЗенека“

На снимката од конференцијата е снимен моментот кога Ериксен ја изгубила свеста, додека генералниот директорот на Данските здравствени органи Сорен Бростром држел говор. Претставничката на Данската агенција за лекови, Тања Ериксен се онесвестила за време на прес-конференцијата по повод одлуката на земјата да престане да ја користи вакцината „АстраЗенека“. Превентивно …

Повеќе »