Tag Archives: далај лама

НАЈВРЕДНАТА ЛЕКЦИЈА – КОГА ДАЛАЈ ЛАМА ГО ПРАШАЛЕ ШТО Е СРЕЌА, ТОЈ ГО РЕКОЛ ОВА: Неговиот одговор ќе ве научи повеќе да го цените животот!

Во овие зборови се крие сета животна мудрост За време на едно интервју, Далај Лама бил прашан што најмногу го изненадува на овој свет и која е суштината на животот. Неговиот одговор ќе ве натера да застанете и да размислитена кој пат сте … „Она што најмногу ме изненадува е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Тибетантскиот духовен водач објави нова песна!

Тибетскиот духовен водач Далај Лама објави нова песна наречена „”One of My Favorite Prayers” (Една од моите омилени молитви), којашто е втора објавена песна од неговиот се уште необјавен прв духовен албум си мантри и вежби. Албумот „Внатрешен свет“ (Inner World) ќе биде објавен на 6. јули, на роденденот на …

Повеќе »

(ФОТО) Далај Лама го благословил бебето на Ричард Гир и 34. помладата Алехандра!

Децении наназад Ричард Гир (69) ги протежира вредностите на будизмот а е близок пријател со својот духовен водач, Далај Лама. Секако, со Лама разговарал и за своето второ дете кое го очекува неговата сопруга Алехандра (35). View this post on Instagram Y la #felicidad es esto, un paseo por una …

Повеќе »