Tag Archives: чудо

(ФОТО) Ново кинеско чудо го шокирало светот: Погледнете го вијадуктот на три спрата!

Вијадукт на три спрата на делница од автопатот на планината Тианлонг, висока 1.370 метри, станал главна тракција во Кина. Мостот на северозападот на Кина станал главна точка на собирање бидејќи многу жители одат да се возат по планината за да го видат спектакуларниот проект и да споделат фотографии на социјалните …

Повеќе »

(ФОТО) Гледате ли нешто чудно на фотографијата на Доналд и Меланиа Трамп?

Меланиа Трамп на социјалните мрежи објавила божиќна честитка на која позира со својот сопруг. Празничната фотографија ги воодушевила сите обожаватели на Трамп во Америка,а оние помалку субјективните тврдат дека со фотографијата нешто не е во ред. „Вог“ пишува дека мајстор на Фотошоп долго работел на фотографијата на претседателот и првата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чудо од пејач: Пее 4. октави и 9. полутонови

Секој ден се воодушевуваме на некои извонредни пејачки имиња, но новите понекогаш воодушевуваат уште повеќе. Димаш Кудаиберген,има 23. години, изгледа симпатично, но е вистинско чудо кога се во прашање неговите гласовни можности. Димаш пее 4 октави и 9. полутонови. Дали е баритон или сопран? Но, тој не е само пејач …

Повеќе »

(ФОТО) Мистична пирамида која со години се криела под земја!

На брдо окружено со вулкани будистите го изградиле Боробудур, светилиште кое многумина го сметаат за светско чудо. После силниот земјотрес на Јава во 1548. година големата пирамида со векови биле покриена со вулкански пепел, земја и тропска вегетација. Комплексот храмови Борободур е најголемо светилиште во јужна Азија а се наоѓа …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) На предвреме роденото бебе му се гледале мозокот и вените: Никој не верувал дека ќе преживее – еве како изгледа денес!

Повремено се раѓа и’ бебе кое ги победува сите мрачни прогнози, па со право го носи прекарот “чудесно дете”… Предвременото раѓање на детето е една од најстрашните работи која може да им се случи на родителите. Предвременото раѓање е проследено со цела низа здравствени компликации кои може да го загрозат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Беше најголема ѕвезда на Југославија: Умрела на 42. години а на тој ден се случило нешто…

Ѓурѓица Барловиќ беше првата пејачка на култниот бенд „Нови фосили“, која важела за една од омилените на просторот на тогашна Југославија. На дамата со моќен и раскошен глас од самиот почеток и предвидувале блескава кариера, а нејзината љубов кон музиката датира од самото детство. Првиот настап го имала на 13. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чудо од баба: Крева тегови подобро од внуците!

Жена стара повеќе 80. години успева на колена да подигне 91. килограм. Нејзината техника на вежбање можеби изгледа лесно, меѓутоа со оглед на возраста, нејзините вежби се неверојатни. Повозрасните лица мора да водат сметка за своето здравје, а вежбањето помага во тоа. Меѓутоа кревањето тегови е голем напор за скелетот, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) За изградба на оваа прекрасна куќа ви треба само шрафцигер

Цената на метар квадратен чини помеѓу 1.200 1.900 евра, но со оглед на тоа дека куќата го искористува најдоброто од природата, вклучувајќи и соларни панели, сметките се драстично помали. Француско дизајнерско студио направило концепт на куќа која можете да ја составите за помалку од еден месец користејќи само шрафцигер. PopUp …

Повеќе »

Денес се слави Светата великомаченичка Анастасија Одврзителка: Жени кажете ја оваа молитва и ќе се случи чудо

Таа се смета за светица која спасува од магии и гатачки и сите волшебни замки на нечестивиот… Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 22 декември. Денеска е Св. великомаченица Анастасија. Оваа славна ревнителка на Христовата вера се роди во Рим во дом богат и сенаторски, од татко паганин …

Повеќе »