Tag Archives: чистење

За 30. секунди: Трик за елиминирање на 99% од бактериите во сунѓерчето за миење садови

Многу луѓе користат сунѓерчиња за миење садови за чистење чинии, тенџериња, прибор за јадење, но и разни површини во домот – од рингли на шпоретот, преку полиците во фрижидерот до кујнски ормари или слични места. Студија објавена во списанието „Scientific Reports“ од 2017. година покажа дека користиме сунѓер за миење …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЧИСТЕЊЕ ДОМА – АЛКОХОЛНИОТ ОЦЕТ има најмалку 10. примени во домот!

Купувањето различни средства за чистење за различни површини го прави средувањето и чистењето на домот комплицирана работа. Да се ​​купи голем број средства за чистење, особено кога се наменети за различни површини, бара многу енергија и пари. Наместо тоа, посегнете по еден производ што можете да го најдете во вашата …

Повеќе »

ОДЛИЧНИ ДОМАШНИ ТРИКОВИ – Пешкирите лошо ви мирисаат и’ после перење: Овие трикови ќе ја вратат свежината и мекоста на вашите алишта!

Ако некогаш сте извадиле чиста пешкир од плакарот и сте се избришале откако ќе се истуширате, а во исто време сфаќате дека пешкирот има многу непријатен мирис, јасно ви е колку е тоа иритирачки. Иако можеби се чини дека се правите како што треба, кога станува збор за перење пешкири, …

Повеќе »

(Рецепт) 7. дена појадувајте го ова: Ќе го исчистите телото од отрови, ќе намалите тежина,ќе го подобрите здравјето!

Оние кои мака мачат со успорениот метаболизам овој рецепт го дочекале со воодушевување… Повеќе од 50. милиони луѓе широм светот страдаат од некој проблем поврзан со цревата, метаболизмот или надуеност. Додека некои проблеми се вообичаени, други се многу сериозни како што е да кажеме тврдата столица, колитис, синдром на нервозни …

Повеќе »

(ФОТО) Добар трик: Како да исчистите загорено тавче или тенџере?

На многумина им се случува да заборават нешто на шпоретот, а потоа во паника размислуваат како да исчистат тавче или тенџере кои на прв поглед изгледаат потполно уништено. Без паника, има решение… Како да исчистите загорени садови: 1. Тенџерето или тавето наполнете ги со врела вода и додајте малку течност …

Повеќе »

(Рецепт) ДОМАЌИНКА ПОДЕЛИЛА ГЕНИЈАЛЕН ТРИК: На сунѓер го ставила ОВА, го исчистила ШПОРЕТОТ и сите ВАЛКАНИЦИ исчезнале! Жените од цел свет се воодушевиле!

Тврдокорните флеки на шпоретот понекогаш е тешко да се отстранат, дури и со најсилниот чистач. Но, најдобрите работи често се наједноставни, така што оваа жена го воодушевила интернетот кога во група на Фејсбук го открила својот трик што во голема мерка и ја олеснува оваа неблагодарна работа. Корисниците се пожалиле …

Повеќе »

(ФОТО) Тест со дрвени лажици го обиколил Фејсбук: На многумина после тоа им се згадил животот!

Дрвената лажица е задолжителна во секој дом, но дали наете колку е чиста, дури и кога е темелно измиена? Daily Mail spreading fear about wooden spoons to drive sales of plastic alternatives. https://t.co/RFt2nDdT9u — j to the oe (@joenihl) June 30, 2020 Еден готвач од Австралија им предложил на луѓето …

Повеќе »

(Рецепт) Едноставен трик ги чисти тврдокорните дамки во тоалетот, тајната е во производот од кујната!

Чистењето на тоалетот е ретко кому омилена активност, особено кога се акумулираат тврдоглави дамки што треба да се чистат. Сепак, една мајка од Австралија, во групата „Мајки“ на Фејсбук, споделила трик за чистење и ја открила тајната состојка за отстранување на дамките, пишува Daily Mail. “Мразам да го чистам тоалетот. …

Повеќе »

(Рецепт) Супер трик за кристално чиста туш кабина: Таблетите за садови се чудо

Жена во кората на половина исцеден лимон ставила таблетка за машина за миење садови која и служела како „сунѓер“ со кој со оцет ја триела туш кабината. Џес Варман од Даб, Австралија, откри на Фејсбук едноставен и ефикасен трик за совршено чиста туш кабина без дамки од бела каменец. Прво, …

Повеќе »