Tag Archives: чиа семе

(ВИДЕО) Сите се воодушевени од новиот трик за слабеење, експертите велат дека би можел да функционира

ТИКТОК е преплавен со трикови за слабеење, но еден од последните би можел навистина да функционира, велат експертите. Луѓето почнаа да подготвуваат пијалок од чиа семе како лесен начин за потиснување на апетитот. Виралните видеа велат дека пијалок од две лажици чиа семе измешани во шолја вода создава чувство на …

Повеќе »

Ова се најздравите семки за нашиот организам

Одредени видови семиња можат да се пофалат со нивната хранлива вредност и уникатни вкусови кои секојдневната храна ја претвораат во многу вкусна, полна со хранливи материи. Семињата се суперхрана која е навистина корисна за нашето здравје и благосостојбата на целиот организам. Тоа е доволно добра причина да ги вклучите во …

Повеќе »

ЗДРАВИ ЖИВОТНИ НАВИКИ – Истопете го салото од стомакот со помош на само две намирници и ГОРДО ОБЛЕЧЕТЕ БИКИНИ!

Заборавете на скапите третмани за ласерско обликување на телото Скапите третмани за забрзано обликување на телото чинат до неколку стотици евра, а она што е најважно е фактот дека резултатите се моментални и дека нема долгорочни ефекти. Многу подобро решение доаѓа од комбинација на две едноставни состојки од природата, во …

Повеќе »

Рецепт за супер напиток кој бргу ја топи маснотијата од стомакот

Резултатите се гледаат веќе за една недела,а станува збор за напиток кој, освен што ги топи маснотиите, делува одлично за вашето здравје бидејќи е преполн со антиоксиданси, влакна, витамини… Сакате да се ослободите од „појасот“ на стомакот тогаш посегнете по напитокот кој е многу лесно да се направи, а помогнува …

Повеќе »

Оваа намирница би било добро да ја вклучите во вашата исхрана: Богата е со антиоксиданти и содржи дури 5 пати повеќе калциум од млекото!

Оваа намирница има корисен ефект врз целиот организам, велат експертите… Семето на чиа е моќен извор на калциум, омега-3 масни киселини и антиоксиданти. Конзумирајќи ги овие семиња, ќе изгледате помладо, ќе станете поенергични и ќе се чувствувате многу поздраво и повитално. Тие содржат 20% протеини, 34% масти, 25% диетални влакна, …

Повеќе »

Овие пет намирници слабеат наместо вас: ЕВЕ КАКО!

Голем број на намирници се пријатели на здравиот изглед, но за жал ретко сме подготвени да се откажеме од воспоставените навики и да ја наполниме нашата кошничка исклучиво со такви... Овие пет намирници се во состојба да ги исчистат натрупаните наслаги во организмот и, во соработка со вежбање, го стимулираат …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт за чоколаден пудинг со чиа семе без варење кој го намалува лошиот холестерол

„Чиа семето е супер продукт со растително потекло кое е богато со омега 3 и омега 6 масни киселини, белковини и прехрамбени влакна. Во здравата исхрана има место и’ за вкусен пудинг, а особено ако го правиме со додавање на квалитетни продукти како чиа семките, овошје и какао во прав. …

Повеќе »

МАЛО А МОЌНО! Содржи пет пати повеќе калциум од млеко: Рудник на витамини, минерали и аминокиселини – ова семе е чисто здравје!

Во исхраната го користеле и древните Ацтеки и Маи. Иако многумина нивното конзумирање го сметаат за модерно, семето на растението шпанска жалфија (лат. Salvia hispanica), попознато како чиа семе, ја формирало основата на исхраната на античките народи Маите и Ацтеките. Петстотини години подоцна, тие ја должат својата сеприсутност на светскиот …

Повеќе »

(ФОТО) Чиа семе за моќен почеток на денот

Од расположението кое го имаме наутро ни зависи целиот тек на денот. Постои начин со кој ќе го започнете денот на поинаков начин, полни со енергија и добро расположение. Комбинацијата на куркума и црн пипер го активира хормонот за среќа, а кога ќе додадете сок од лимон ќе направите еден …

Повеќе »