Tag Archives: чернобил

(ВИДЕО) Овој човек го чистел покривот на Чернобил:„Никогаш нема да ги заборавам тие две минути“

„Чернобил“, според многумина, е најдобрата серија на сите времиња, а светот сè уште има огромна љубопитност за сите детали од катастрофата. Гледачите не можат да се уморат од нови приказни од Чернобил, а сега за медиумите се јавил и еден од ликвидаторите, Естонецот,  Јаан Кринал, кој бил еден од луѓето …

Повеќе »

(ФОТО) Ѕвезда на „Чернобил“: Вујко ми умре од последици од катастрофата!

Роберт имал 47. години кога починал, а пред смртта на своето семејство му рекол дека неговата болест е предизвикана од Чернобил. Алекс за улогата во серијата го инспирирал токму животот на неговиот вујко. Алекс Фернс (50) во серијата „Чернобил го глуми работникот Глукхов, а и самиот во семејството имал случај …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПРВИ НИЗ ПЕКОЛОТ ВО ЧЕРНОБИЛ: Инженерите откриваат колкава храброст им требала за да спасат милиони луѓе – еве како денес се наградени!

„Не сум херој. Тоа ми беше работа. Да не го направев тоа, ќе ми дадеа отказ. Како ќе најдев работа после тоа“, рекол Олексиј Ананенко, еден од тројцата инженери кои непосредно по чернобилската експлозија влегле во подземен тунел под оштетениот реактор за да го отворат виталниот вентил за одвод. Имено, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Убивало за неколку секунди: „Слоново стапало“ е најопасната работа во Чернобил

Иако минале две недели од емитувањето на последната епизода од хит серијата „Чернобил“, светот и понатаму е „залуден“ со нуклеарната катастрофа и се што има врска со тоа. Туристите побрзале во Припјат, инфлуенцерите се сликаат голи во Зоната на исклучување, а многумина сериозно се заинтересирале за нуклеарната физика. Последните денови …

Повеќе »

(ФОТО) Сценаристот на серијата „Чернобил“ ги замолил туристите „да ги почитуваат“ жртвите од нуклеарната катастрофа

По емитувањето на серијата, бројот на туристи кои ја посетуваат оваа област се зголемил, а знаменитостите на градот Припјат можат да се видат и на фотографиите на Инстаграм. Откако една од туристките се фотографирала гола во текот на посетата на Чернобил, сценаристот на популарната HBO серија ги критикувал туристите. „Туристите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Пожарникарот од Чернобил сепак постоел а неговата приказна е пострашна отколку во серијата!

“Секој ден запознавав нова личност. Последните два дена искашлуваше парчиња од белите дробови и црниот дроб. Се гушеше во сопствените органи. Ќе ја замотав раката во завој, му ја ставав во уста и ги вадев тие парчиња”, раскажала Људмила, сопругата на пожарникарот… Иако од емитувањето на последната епизода од серијата …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Русите подготвија одговор на „Чернобил“ на ХБО: Снимаат своја серија со агент на ЦИА!

Во својата емисија водителот на „Русија 24“ тврди дека серијата на „ХБО“ е погрешна бидејќи сугерира дека тогашните советски власти се плашеле да ја признаат грешките и таа недоумица довела до страшни последици… Руската телевизиска мрежа „НТВ“ најави дека ќе снима своја верзија на серијата „Чернобил“ која ќе се заснова …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Серијата „Чернобил“ е погледана и од трите омилени серии меѓу кои е и „Игри на престолите“

„Овој неверојатен проект на ‘Sky Original’ привлекува гледачи ширум Велика Британија и пошироко заради добри причини- сценариото и продукцијата се без пропусти, а приказната е фасцинантна и крајно трагична“ Новата телевизиска серија „Чернобил“ набрзо после емитувањето станала најгледаната содржина според податоците на IMDB, престигнувајќи ги долгогодишните омилени серии на публиката …

Повеќе »

(ВИДЕО) Американците направиле мини серија за Чернобил – премиерата во мај!

Новата историска драма „Чернобил“ на 6. мај ќе има своја премиера на американската ТВ мрежа НВО. Мини серијата содржи шест епизоди посветени на катастрофата која се случила во нуклеарната електрана во Чернобил на 26. април 1986. година и на луѓето кои херојски го жртвувале своето здравје за да ги санираат …

Повеќе »