Tag Archives: чернобил

(ВИДЕО+ФОТО) Творецот на „Чернобил“ подготвува нова серија: Може да биде феноменална!

СЕДУМ години по почетокот на снимањето на филмот според видео играта The Last of Us, многу нешта се смениле. Освен што идејата за филмот пропаднала, се појавила далеку поинтересна опција за снимање на серијата под наслов PlayStation за која многумина сметаат дека е најдобрата напишана игра во историјата на гејмерската …

Повеќе »

(ВИДЕО) МРАЧНИ ТАЈНИ – ПОСЛЕ 34 ГОДИНИ СИМНАТИ ОЗНАКИТЕ ЗА ТАЈНОСТ: Објавени непознати детали за катастрофата во Чернобил!

Архивите на Службата за безбедност на Украина и украинскиот институт за национално сеќавање ја отстраниле ознаката за тајност од документите за изградбата на нуклеарната централа во Чернобил и несреќата што се случила таму. Институциите се повикуваат на објавената втора книга од збирката „Чернобил датотека на КГБ. Од изградба до несреќа“. …

Повеќе »

(ФОТО) Призор од супермаркет во Далмација го насмеала Фејсбук: „Подобра маска од хируршката!“

КОРОНАВИРУСОТ ги смени секојдневните навики, а пред неколку месеци она што го гледаме денес би било директно на сцените од филмовите SF. Маските, дезинфекцијата и физичката оддалеченост станаа нормални, но некои деновиве сè уште изненадуваат и привлекуваат посебно внимание. Еден од нив се појави денес на Фејсбук на страницата „Дневна …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЕ ОГЛАСИЛА ВИСТИНСКАТА ЉУДМИЛА (сопруга на настраданиот пожарникар) ОД СЕРИЈАТА „ЧЕРНОБИЛ“: „Беше тешко да се гледа – ова е вистината!“

Светот летоска „полуде“ по мини-серијалот „Чернобил“, но Људмила Игнатенко, сопругата на еден од првите пожарникари кои загинаа во трагедијата, смета дека серијата не ги отсликувала веродостојно настаните од 1986 година. Игнатенко тврди дека никогаш не и дала дозвола на HBO да го користи нејзиниот лик во серијалот. Таа вели дека …

Повеќе »

Објавени номинациите за Златен глобус 2020 година

Во Лос Ангелес се објавени номинациите за филмската награда Златен глобус кои ќе бидат доделени на 5. јануари наредната година. „Џокер“ на режисерот Тод Филипс е ниминиран в дури 4. категории и тоа за најдобар глумец во драма, најдобра драма, најдобар режисер и најдобра музика. Со дури 17 номинации меѓу …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ТИЕ ЖИВЕАТ ВО ПЕКОЛ И НЕ СЕ ЖАЛАТ: Запознајте ги жителите на Чернобил кои никогаш не го напуштиле проколнатиот град!

За повеќето луѓе, Чернобил е синоним за најлошата нуклеарна катастрофа во историјата. За другите, тоа е хит мини-серија за трагедија. Како и да е, за оние кои се најмногу тврдоглави, тој е дом. Нуклеарната катастрофа се случи во северна Украина во 1986. година. На сликите кои тогаш го обиколија светот …

Повеќе »

(ФОТО) НАЈТОКСИЧНО МЕСТО НА СВЕТОТ – Полошо е и од Чернобил!

Најлошото место каде животот е буквално невозможен е депонијата „Агбогблослшие“ во Гана, а кравите таму одат со отворени рани Чернобил е убедливо токсичен град – и симбол на она што се случува кога науката оди наопаку и луѓето не обрнуваат внимание. Сепак, додека Чернобил е скоро „бренд“ за локации за …

Повеќе »

(ФОТО) НАГРАДИ ЕМИ – БЕЗ КОНКУРЕНЦИЈА: Драмата „Игри на тронови“ најдобра серија!

На доделувањето на годинешните телевизиски награди „Еми“ бемало водитлеи, откако тоа се случило и на последното доделување на Оскарите…Последното доделување на Еми без водител било во 2003. година. Осмата сезона на „Игра на тронови“ победила на 71. доделување на наградите Еми во театарот „Мајкрософт“ во Лос Анџелес. Серијата на HBO, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Во руската верзија на серијата „Чернобил“ се појавува американски шпион: Се појавило видео!

Руската државна телевизија ќе ја емитува драмата за чернобилската катастрофа, а се чини дека ќе биде потполно поинаква од хит серијата на HBO. Иако сеуште не се објавени официјални снимки, наводно се појавил трејлер. Иако „Чернобил“ бргу се нашол на врвот на листата на IMDB, според оценката на корисниците, известувањето …

Повеќе »