Tag Archives: челзи

На финалето на Лигата на шампионите, 25.000 гледачи, само 8.000 билети за навивачите на Сити и Челзи

Поддржувачите на тимовите кои се пласираа во финалето – Манчестер Сити и Челси – ќе добијат по 4.000 влезници. На последниот натпревар од Лигата на шампионите, што ќе се одигра на 29. мај во Истанбул, ќе може да присуствуваат 25.000 гледачи, пренесува The Times. Според нивните откритија, навивачите кои ќе …

Повеќе »

Зидан: „Не создадовме ниту една шанси, Челзи е заслужено во финалето!“

„Се боревме и се обидувавме, но тие беа едноставно подобри и заслужено се пласираа во финалето“, изјавил Зидан По ремито 1:1 во Мадрид, играчите на Челзи го совладаа Реал во Лондон со 2:0 и се пласираа во финалето на Лигата на шампионите, каде ги чека Манчестер Сити. Реал не успеа …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Ќе гледаме англиското финале, Челси го елиминираше Реал

Финалето ќе се игра на 29. мај во Истанбул, а по трет пат во историјата ќе се сретнат два англиски клуба По ремито 1:1 во Мадрид, играчите на Челзи го совладаа Реал во Лондон со 2:0 и се пласираа во финалето на Лигата на шампионите, каде ги чека Манчестер Сити. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Се појавил говорот на Зидан пред вечерашниот натпревар на полуфиналето на Лига на шампионите

РЕАЛ вечерва во Лондон го брка финалето во Лигата на шампионите. Мадридскиот клуб дома одигра 1:1 против Челзи и вечерва им треба победа или реми со повеќе голови. Зинедин Зидан синоќа го однел тимот на последниот тренинг, ги собрал играчите на теренот и им одржа говор. Камерите на Ел Чирингит …

Повеќе »

Официјално – 12 великани формираат Супер лига!

Дванаесет големи европски клуба објавија дека создаваат ново натпреварување – Европската Супер лига (ЕСЛ). Клубовите основачи се: Милан, Арсенал, Атлетико Мадрид, Челси, Барселона, Интер, Јувентус, Ливерпул, Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Реал Мадрид и Тотенхем. Нема клубови од Германија и Франција меѓу основачите. Буџет од 5 милијарди евра! Врз основа на …

Повеќе »

Челзи и официјално му дал отказ на Френк Лампард и го испратил со критики

Менаџерот на Челзи, Френк Лампард беше официјално отпуштен во понеделникот попладне, објави лондонскиот клуб и објасни зошто е тоа направено. Она за што се шпекулираше во медиумите на почетокот на работната недела наскоро се оствари заради слабите резултати на клубот во изминатите месеци во Премиер лигата. Челзи не направи чекор …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЛИГА КУП – Жестоката кавга на Мурињо и Лампард ја одбележала драмата на Тотенхем и Челзи

Фудбалерите на Тотенхем се пласираа во четвртфиналето на англискиот Лига куп откако синоќа во Лондон го совладаа тимот на Челзи по подобро изведување на пенали. Во регуларниот дел од натпреварот беше 1:1. Челзи влезе подобро во мечот, а откако Лјорис спречи опасен обид на Хадсон-Одои, Вернер погоди за водство на …

Повеќе »

Фудбалска бомба од Островот, Кристиано се враќа во Премиер лигата!?

Сопственикот на сините од Лондон, Роман Абрамович, веднаш одлучил да „го отвори кесето“ и да испрати понуда за Роналдо. Еден од најдобрите светски фудбалери во последните десетина години, Португалецот Кристиано Роналдо летово би можел да го напушти Јувентус и да се врати на Островот. Асот на Јуве добил неверојатна понуда …

Повеќе »

(ФОТО) Освета на Израелецот: Англичаните одбиле да му ја продолжат визата, а тој ќе го продава Челзи…

Рускиот милијардер, Роман Абрамович, сопственик на фудбалскиот клуб Челзи кој не успеал да ја обнови британската виза, во понеделникот (како што пишувавме) добил израелско државјанство и ќе се пресели во Тел Авив каде купил недвижнина“ објавиле израелските медиуми. Абрамовиќ важел како еден од најбогатите луѓе во Велика Британија откако во …

Повеќе »