Tag Archives: чај

(ФОТО) Намалете го шеќерот во крвта со испивање на овие два напитоци

Една од најчестите и најопасни болеси на модерното време е дијабетес тип 2 која не бира ниту старосна група, ниту пол на луѓето кое ги напаѓа… Симптоми на болеста се замор и голем глад, а според некои истражување испивањето чај може да помогне во регилирањето на шеќерот во крвта. Така …

Повеќе »

(Рецепт) Народна медицина – Го чисти црниот дроб, исфрлува камен од бубрезите: Овој чај ќе ви го спаси (олесни) животот!

Исчистете го телото од отрови, намалете ја надуеноста со само една шолја од овој чај… Доколку чувствувате болки во пределот на бубрезите, црниот дроб и панкреасот, овој напиток ќе ви донесе здравје. Главна состојка на овој напиток е коријандер. Коријандерот е уште познат и како кинески магдонос, а се користи …

Повеќе »

(Рецепт) Инфузија на животот: Го јакне организмот, лекува воспалување на белите дробови, поттикнува чистење на телото од токсини и слуз!

Овој чудотворен чај е руски лек за многу болести. Најмногу се користи за да телото го доведе во склад бидејќи го зголемува имунитетот, штити од болести и го чисти телото од токсини. Овесот отсекогаш се користел во традиционалната медицина. Еликсири од овес се користат како стимуланс за несоница, ментална исцрпеност, …

Повеќе »

Само две шољи од овој чај ќе ве спасат од проблемите преку зима:Оваа чудесна билка сигурно ја имате дома!

Ловоровиот лист од дамнина е ценет како врвен зачин кој на јадењата им дава псоебна арома, но и’ како природен лек кој делува противвоспалително и антисептички. Листовите на древната билка која расте ширум Средоземјето се богати со разновидни минерали (калиум, бакар, манган, калциум,железо, цинк, магнезиум, селен) па и со витамините …

Повеќе »

(ФОТО) Тајна на долговечноста на кралицата Елизабета: Што јаде секој ден и што одбегнува по секоја цена?

Наскоро ќе наполни 92. години, а благодарение на здравите навики кралицата Елизабета II и понатаму изгледа одлично. За нејзината долговечност се заслужни,очигкедно, добрите гени, но сосема сигурно и внимателно избраната храна која ја јаде секој ден. Во продолжение ви преставуваме како изгледа дневното мени на кралицата Елизабета. Можеби токму тоа …

Повеќе »

Чај кој олеснува надуеност, бронхитис и помага кај астма

Иако не се сродни билки, анисот (Pimpinella anisum) и звездестиот анис (Illicum verum) имаат слични својства. За тоа е заслужен хемискиот елемент анетол, кој се појавува во двете билки и им дава карактеристична арома и лековитост. Анисот веќе со векови се употребува за олеснување на варењето, надуеноста, подригнувањето и гасовите. …

Повеќе »

Витаминска бомба за студените денови: Овој плод содржи повеќе витамин Ц од лимонот, пиперката и портокалот

Есента е вистинско време за консумирање на шипка која содржи повеќе витамин Ц од лимонот и сите други плодови, а одлична е за припрема на чај, сируп, ликер, мармалад и слично. Црвените плодови кои растат во големи грмушки, освен со витамин Ц, изобилуваат и со витамините Б12, Б2, Б1, К …

Повеќе »

Чај кој го намалува холестеролот, го чисти црниот дроб, го подобрува варењето

Овој чај е вистинска ризница на витамин Ц и ликопен, моќен антиоксиданс кој успешно го намалува зголемениот холестерол. Најдобар избор е за хипертоничарите бидејќи ефикасно го намалува крвниот притисок. За да се доведе до нормалните вредности, потребно е секој ден да пиете три шољички. Вкусниот и освежувачки чај од шипка …

Повеќе »

Лекува настинки, ја намалува нервозата, ја ублажува депресијата…

Сојузникот на здравјето на древните Абориџини ги уништува бактериите, ги чисти бронхиите и синусите и помогнува при воспалување на грлото… Еукалиптус (Eucaliptus globulus) е дрво со раскошни крошни, потекнува од Австралија и е единствена храна на коалите. Листовите поседуваат лековита моќ, а во народната медицина најмногу се користат за болести …

Повеќе »