Tag Archives: чај

Ако сте нервозни и ако срцето ви чука забрзано, пијте чај од ОВАА билка

Маточина ја чисти крвта и се препорачува за пациенти со болести на срцето. За прочистување на крвта, да го избркате неасположението и тагата и да си помогнете во работата на сите внатрешни органи – пијте чај од маточина. Ова растение долго време се користи како одличен природен лек кој го …

Повеќе »

КОМБИНАЦИИ НА ХРАНА КОИ СЕ УБИСТВЕНИ ЗА ОРГАНИЗМОТ: Овие намирници никогаш не треба да ги јадете заедно!

Нутриционистите тврдат дека изборот на храна е исто толку важен колку и комбинирањето на една со друга… Секој има различен вкус и сака понекогаш да јаде сосема различни комбинации на храна. Иако ова можеби ви изгледа безбедно, постојат неколку комбинации кои воопшто не е добро да се мешаат. Затоа водечките …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чудесен ПАШКАНАТ: Се користи во народната медицина уште од античко време, а неговата арома го подобрува секое јадење!

Билката пашканат е исклучително здрав бел корен. Тој е многу ароматичен, па затоа е ценет како зачин во кујната. Пашканат е вкусно растение во јадењата, но уште повеќе се цени поради исклучително поволното дејство врз организмот. Токму поради идеалната комбинација на вкус и здравје, таа е една од највредните растителни …

Повеќе »

Прва помош е за многу здравствени проблеми: Зошто КАМИЛИЦАТА треба да биде дел од секоја куќа?

Широко познат лек против „премногу загриженост“ и стрес, камилицата навистина може да се смета за кралица на лековитите билки. Чајот од ова растение е составен дел од секој дом. Пријатен вкус и уште попријатен мирис, камилицата е полна со антиоксиданти кои го намалуваат ризикот од многу воспалителни болести, и се …

Повеќе »

Чаеви за поздраво срце и подобар сон

Не треба да јадете тешка храна пред спиење бидејќи може негативно да влијае на варењето, но и на ритамот на спиењето. Нутриционистите препорачуваат да пиете еден од овие три вида чај. Тие не содржат кофеин, здрави се, добри се за варењето на храната и здравјето на цревата, пишува Well and …

Повеќе »

(Рецепт) Ослободете се од алергијата на ПРИРОДЕН НАЧИН: Чајна мешавина против АМБРОЗИЈА!

Ако имате проблеми со алергија на амброзија, подгответе го овој медицински напиток. За подготовка на мешавина од чај ви требаат: Коприва 20 гр Ајдучка трева 20 г. Добричица 20 гр Руса трева 20 г. Тегавец 20 гр Зова 20 г. Истурете една лажица од оваа мешавина од билки во чаша …

Повеќе »

НЕГА – Овој третман не чини ништо и е се’ попопуларен: Дава одлични резултати но морате да бидете внимателни!

Козметолозите многу често ги советуваат припадничките на поубавата половина да користат третман со мраз за нивна нега, што може да даде совршени резултати на секоја кожа. Овој трик го користат најпознатите светски sвезди, како што се Ирина Шајк и Карли Клос, кои му должат бескрајна благодарност. Сепак, употребата на овој …

Повеќе »

(Рецепт) ЦИМЕТ – Чудотворец во борбата против одвишните килограми: Вака се подготвува!

Циметот содржи голем број на корисни материи, есенцијални масла, калциум и растителни влакна. Помага во нормализирање на варењето, ги отстранува запекот и дијарејата. Има антиоксидативно и антипиретично дејство. А, за слабеење е феноменално – еве како да користите чај од цимет! Медицински својства на цимет: 1. Влакната од циметот помагаат …

Повеќе »

Чај кој го хидрира телото и помага во слабеењето

За подобар метаболизам и здрава кожа Хидратацијата е многу важна и за кожата и за телото. За да може метаболизмот да работи добро, потребно е да се внесат најмалку два литра вода на ден. Водата е многу моќна за постигнување врвна форма, но има пијалок кој има уште поповолно дејство …

Повеќе »