Tag Archives: чај

КОРОНА вирусот повторно се разгорува, па идеално време е да го зајакнете ТЕЛОТО со употреба на ЃУМБИР

Ѓумбирот има многу долга историја на употреба во различни форми на традиционална и алтернативна медицина. Гингеролот е главното биоактивно соединение на ѓумбирот. Тој е одговорен за многу лековити својства на ѓумбирот. Според истражувањата, гинџеролот има моќни антиинфламаторни и антиоксидантни ефекти. Ова може да помогне да се намали оксидативниот стрес, кој …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Виното од рузмарин го чува ПАМТЕЊЕТО и ги зајакнува НЕРВИТЕ: За подготовка на овој пијалок потребни ви се само ДВЕ СОСТОЈКИ!

Рузмаринот долго време се користи како многу лековито растение, особено во фитотерапијата, а често можеме да го видиме и како состојка во козметологијата. Рузмаринот има силно антиоксидативно дејство, а со тоа го штити организмот од слободните радикали и клеточните мутации. Со редовно консумирање, рузмаринот позитивно влијае на функцијата на мозокот, …

Повеќе »

Владимир Путин (69) секогаш покрај себе држи БЕЛ ТЕРМОС: Во него се крие оваа магична напивка која дава ЗДРАВЈЕ И МЛАДОЛИКОСТ

Покрај претседателот на Русија, често можеме да видиме и бел термос. Владимир Путин конечно откри што пие за време на конференциите. – Знаете, јас не пијам ни црн чај. Пијам само билен чај од Алтај – изјавил неодамна претседателот на Русија и така конечно ја открил тајната на белиот термос. …

Повеќе »

Ова се придобивките, за здравјето, од секојдневното пиење чај, велат лекарите

Ако пиете шолја чај додека го читате ова, го поддржувате речиси секој орган во вашето тело. Незасладениот чај е богат со антиоксиданси кои спречуваат хронични болести и им помагаат на клетките да закрепнат во телото. „Чајот доаѓа од растението Camellia sinensis, кое содржи антиоксиданси познати како катехини, што е најважниот …

Повеќе »

(Рецепт) Идеална против анемија и несоница: Ова се причините зошто треба да ја вклучите КОПРИВАТА во исхраната

Ако сте анемични, имате проблеми со несоница, страдате од чир или жолчка, тука е – копривата! Ова лековито растение е богато со витамини А, Б, Д, Е и К, железо, калциум, калиум, цинк, магнезиум. Помага и при проблеми со уринарниот тракт, белодробни заболувања и хроничен замор. Чај од коприва или …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Неверојатно ефикасно: Напиток од цимет кој ги брише вишокот килограми

Лесно се прави, а вкусот е идеален за студените денови. Циметот е многу здрав зачин, а неговиот мирис и вкус секогаш потсетуваат на зимски одмори. Покрај бројните здравствени придобивки како што се регулирање на нивото на шеќер во крвта, циметот има корисен ефект и во диетите. Имајќи го предвид овој …

Повеќе »

Чај од коприва што лекува АНЕМИЈА, ЗАМОР и ИСЦРПЕНОСТ: Како се прави, и колку треба да се пие?

Со идеалната доза на чај, можете да го подобрите вашето здравје. Лековитите својства на копривата се познати со векови, а во народната медицина се препорачува за болки во мускулите и зглобовите, како и за лекување на уринарни проблеми и ублажување на анемија. Освен тоа, доколку се чувствувате смирено или исцрпено, …

Повеќе »

Експертите тврдат дека кимот е клучот за слабеење

Истражувањата покажаа дека кимот го забрзува метаболизмот и со тоа помага во процесот на слабеење. Триста Бест, регистриран диететичар, тврди дека водата со ким е идеален пијалок за побрзо слабеење, а многу други експерти се согласуваат со тоа. Важноста на кимот Кимот е богат со антиоксиданси, добар е за одржување …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Ако се мачите со РЧЕЊЕТО, направете чај од овие билки

Лековитите билки можат да го решат и овој проблем. Ако имате проблеми со рчењето, обидете се да го решите природно со помош на три билки, чија комбинација е многу здрава и моќна. Ќе ви требаат: – камилица 20 грама – жалфија 20 грама – ајдучка трева 20 грама Подготовка: полијте …

Повеќе »