Tag Archives: чај

(РЕЦЕПТ) ТЕРАПИЈА НА БРОЈС – човекот кој излекувал скоро 50.000 лица заболени со рак: Еве како да направите сок и чај за закрепнување и чистење на телото!

Рудолф Бројс бил голем поборник за алтернативно лекување, а неговиот сок и денес се пие за да го зајакне целото тело. Австриецот Рудолф Бројс целиот свој живот го посветил на природната медицина. За време на неговата долга кариера, тој запознал многу луѓе на кои им бил дијагностициран тумор и на …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Нејзиниот плод го консумираме секој ден, а не сме свесни дека чајот од листовите на ова растение е најздравиот напиток во светот!

Само мал број луѓе знаат дека листот од маслинка е особено здрав и лековит. Омилениот медитерански плод и незаменлива состојка на медитеранските јадења, покрај уникатниот вкус, го красат и совршена комбинација на витамини и минерали. Затоа маслинките се користеле како лек уште од античко време и се верува дека лекуваат …

Повеќе »

Помага при ПУШАЧКА И ВИРУСНА КАШЛИЦА: Направете чај ОД ЧЕТИРИ СОСТОЈКИ и решете го проблемот што мачи многумина!

Ако се борите со кашлица бидејќи не можете да заспиете, обидете се да го консумирате овој чај кого го препорачува народната медицина. Пушачката кашлица е нешто со кое се среќаваат повеќето пушачи. Дури и кога ќе успеете да се откажете од пушењето, кашлањето е нешто што ќе остане присутно некое …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Десет причини зошто да пиете ЧАЈ ОД ЛИСТ ОД СМОКВА: Корисен за дијабетичари, висок притисок, срце и крвни садови…

Решението за многу болести лежи во ова моќно овошје. Смоквата е овошје чиј плод е многу здрав, но не треба да го занемариме ниту листот од ова овошје, кој има и многу здравствени придобивки. Листовите од смоква може да се користат за правење чај, кој многумина го нарекуваат еликсир на …

Повеќе »

ДИЈАБЕТЕС: Откриен е пијалок кој предизвикува „ЗНАЧИТЕЛНО“ опаѓање на шеќерот во крвта

Еден пијалок може да го регулира нивото на шеќер во крвта кај дијабетичарите, покажало истражувањето. Промената на вашата исхрана е клучна за контрола, а понекогаш дури и за враќање на дијабетес тип 2. Луѓето со дијабетес тип 2 не можат да произведат доволно инсулин, кој го регулира шеќерот во крвта …

Повеќе »

КОРОНА вирусот повторно се разгорува, па идеално време е да го зајакнете ТЕЛОТО со употреба на ЃУМБИР

Ѓумбирот има многу долга историја на употреба во различни форми на традиционална и алтернативна медицина. Гингеролот е главното биоактивно соединение на ѓумбирот. Тој е одговорен за многу лековити својства на ѓумбирот. Според истражувањата, гинџеролот има моќни антиинфламаторни и антиоксидантни ефекти. Ова може да помогне да се намали оксидативниот стрес, кој …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Виното од рузмарин го чува ПАМТЕЊЕТО и ги зајакнува НЕРВИТЕ: За подготовка на овој пијалок потребни ви се само ДВЕ СОСТОЈКИ!

Рузмаринот долго време се користи како многу лековито растение, особено во фитотерапијата, а често можеме да го видиме и како состојка во козметологијата. Рузмаринот има силно антиоксидативно дејство, а со тоа го штити организмот од слободните радикали и клеточните мутации. Со редовно консумирање, рузмаринот позитивно влијае на функцијата на мозокот, …

Повеќе »

Владимир Путин (69) секогаш покрај себе држи БЕЛ ТЕРМОС: Во него се крие оваа магична напивка која дава ЗДРАВЈЕ И МЛАДОЛИКОСТ

Покрај претседателот на Русија, често можеме да видиме и бел термос. Владимир Путин конечно откри што пие за време на конференциите. – Знаете, јас не пијам ни црн чај. Пијам само билен чај од Алтај – изјавил неодамна претседателот на Русија и така конечно ја открил тајната на белиот термос. …

Повеќе »

Ова се придобивките, за здравјето, од секојдневното пиење чај, велат лекарите

Ако пиете шолја чај додека го читате ова, го поддржувате речиси секој орган во вашето тело. Незасладениот чај е богат со антиоксиданси кои спречуваат хронични болести и им помагаат на клетките да закрепнат во телото. „Чајот доаѓа од растението Camellia sinensis, кое содржи антиоксиданси познати како катехини, што е најважниот …

Повеќе »