Tag Archives: будва

(ФОТО) Будва, љубов која трае

Будва се претвори во летна туристичка дестинација која не смее да се пропушти за сите туристи од регионот, кои по повеќедеценискиот близок однос повеќе не се чувствуваат како да се гости во нашиот град. Доколку сакате само да испиете кафе пред „Могрен“, да прошетате низ Стариот град или во Милочерскиот …

Повеќе »

БУДВА СО БОГАТА МУЗИЧКА ПРОГРАМА ПОВИКУВА: ЗАПЛИВАЈТЕ СО НАС ВО НОВАТА 2020 ГОДИНА!

Будва, најатрактивната летна црногорска туристичка дестинација во последните две децении, е признаена во регионот како најважното место за собирање за време на новогодишните празници. Прекрасниот плоштад пред Стариот град во 2000 година стана уникатно место за концерти, опкружено со антички sидови кои датираат од повеќе од 2000 години. Прва година, …

Повеќе »

(ФОТО) Есента на будванската ривиера најави нови туристички трендови

Невообичаено топлиот октомври со морска температура од 23 степени, како и пониските цени на хотелите и приватниот смештај во Будва, ги натера туристите од целиот свет нестрпливо да уживаат во природните убавини, како и разновидната понуда на угостителите од Будва. Според најновата проценка на тековната состојба во Будва престојуваат околу …

Повеќе »

(ВИДЕО) Откриена вистината за„српскиот швалер“ од Будва: И’, не е смешна!

Откако регионот го обиколи снимка од момче од Ужице кое од станот во Будва излегува преку балконот многумина се запрашале дали за непланираното излегување е заслужен сопругот на дамата, со која ја минал ноќта, а кој непланирано се вратил… Бргу го нарекле „швалер од Србија“, а српски Блиц пишува дека …

Повеќе »

(ВИДЕО) Снимка од „утринска гимнастика“ од Будва го забавувала регионот:„Да не дошол сопругот?“

По социјалните мрежи се шири снимка од Будва која предизвикала бурни реакции, а друштвото нагаѓа што точно се случило. Снимката од „утринска гимнастика“ од Будва која ја објавил „Подгорички времеплов“ многумина насмеала, а сите се прашувале што е точната причина поради која нејзиниот протагонист одлучил на ваков начин да излезе …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Будва, љубов која трае!

Будва е бисер на Јадранот и центар на медитеранскиот туризам. “Будванската ривиера” ги нуди 35-те најпознати плажи на Јадранот (Јаз, Плоче, Трстено, Могрен, Словенска плажа, Бечичи, Милочер, Св.Стефан…) кои во комбинација со интензивниот ноќен живот се главна каректеристика поради кои се доаѓа во оваа престолнина на Црногорскиот туризам. Таа е …

Повеќе »

Прослава по повод одбележување на Денот на туристичката организација на Општина Будва и Денот на државноста на Црна Гора

По повод денот на Туристичката организација на Будва и Националниот ден на државноста на Црна Гора, во Будва на 12 и 13 јули, на плоштадот пред стариот дел од градот, ќе се одржат концерти на големи музички имиња, во организација на Туристичката организација на Будва. Со оглед на важноста на …

Повеќе »

Будва, бисерот на Јадранот една од најпопуларните летни дестинации оваа година!

Пристигна летниот одмор! По долгите денови поминати на работа или училиште, конечно пристигнаа денови за опуштање и  забава. Одморот е  важен бидејќи на него се зајакнува чувството на семејна припадност и се зголемува блискоста и поврзаноста помеѓу членовите на семејството. Изборот за каде да се помине летниот одмор не е …

Повеќе »

Скандал во Будва: Ален Исламовиќ и Тифа се степале!

Пејачите на групата „Бијело дугме“, Ален Исламовиќ и Младен Војичиќ Тифа се степале во Будва, после новогодишниот концерт на една од најпопуларните југословенски групи, пренеле подгорички Вијести. Според наводите на порталот на весникот, тие двајца прво вербално се судриле, што довело до туркање а потоа и’ до тепачка. Вијести пишуваат …

Повеќе »