Tag Archives: бубрези

Чај кој ги чисти црниот дроб и бубрезите, помага при несоница, настинки и висок крвен притисок

Копривата на сите ни е позната – кога ќе ја допреме нè пече и долго после тоа имаме осип и чувствуваме чувство на печење. Но, иако е „опасна“, копривата е лековита бидејќи сите нејзини делови се корисни и хранливи, пред се коренот, но и другите делови од растението. Многу се …

Повеќе »

Лечи забоболка, ги раствора камењата во бубрезите, може да ги убие клетките на ракот: Зачин со кој треба да се биде внимателен

Мускатното оревче во поголеми количини делува како халуциноген лек, не смеете да консумирате повеќе од 2 грама дневно. Мускатното оревче е богато со антиоксиданси, кои штитат од развој на хронични болести и имаат антиинфламаторно дејство. Имаат и силно антибактериско и аналгетско дејство, па затоа тинктурите кои го содржат овој зачин …

Повеќе »

СПАС ЗА МНОГУ ТЕГОБИ – СО ДЕЦЕНИИ СЕ ВЕРУВА ДЕКА ГО ЧИСТИ ТЕЛОТО ОД ОТРОВИ, ГИ ЗАШТИТУВА ЦРНИОТ ДРОБ И БУБРЕЗИТЕ: Задолжително запишете го рецептот за овој домашен напиток!

Според рецептот на познатиот Рудолф Бројс Ако не сте слушнале за чајот на Бројс, крајно време е да научите нешто за оваа „шолја здравје“. Станува збор за растителна смеса, која се состои од нане, маточина, кантарион и жалфија и која се подготвува различно во однос на здравствениот проблем за кој …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЗАМИНУВАЊЕ НА ИКОНАТА НА ГРАНЏОТ: Марк Ланеган починал на 58. години

Влијателниот музичар Марк Ланеган починал на 58-годишна возраст. Смртта на Ланеган, кој се смета за гранџ икона, била потврдена на неговата страница на Твитер. – Нашиот сакан пријател Марк Ланеган почина утрово во својот дом во Ирска. Омилениот пејач, текстописец, писател и музичар имаше 57. години, оставајќи ја зад себе …

Повеќе »

(ФОТО) Ја знаеме од хит серија, минала вистински пекол и имала дури 16. операции

Иако се’ изгледало подобро, по неколку години, телото на актерката Сара Хајленд од серијата „Модерно семејство“ го одбило нејзиниот бубрег и таа морала повторно да оди под нож. Глумицата Сара Хајленд (30) е добро позната по улогата на Хејли Данфи од серијата „Модерно семејство“, која гледачите ширум светот ја обожаваат …

Повеќе »

(ФОТО) ОРГАНИДАРИТЕЛСТВО ВО МАКЕДОНИЈА: Хумана скопјанка (22) со завет спасува животи!

Утрово во Скопје се извршија три трансплантации… Хумана скопјанка која ненадејно починала на 42. години го замолила нејзиниот сопруг, ако случајно неа нешто и се случи, да ги донира нејзините органи. Поради нејзината хуманост денес еден човек доби ново срце, а беа донирани и бубрезите… „Срцето на нашата хумана сограѓанка …

Повеќе »

Чајот од ова растение е ЧИСТО ЗЛАТО: Може да го регулира нивото на шеќер во крвта, го зајакнува имунитетот, изобилува со витамини и минерали!

Потрудете се да испиете една чаша од овој напиток на ден Копривата е богата со витамини, минерали и лековити супстанции. Ова растение е богато со калциум, фосфор, железо и силикатна киселина. Растението содржи витамини К, Б2 и пантенска киселина, затоа се смета за природен мултивитамин кој влијае на целото тело …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мислела дека има болки поради камен во бубрегот: Се шокирала кога ја дознала вистината!

Лизи Ква, 23-годишна инструкторка за танц од САД, сподели видео на „ТикТок“ во кое го опиша нејзиното необично искуство. Поради силната болка, таа отишла во болница мислејќи дека станува збор за камен во бубрег, но лекарите и ја кажале веста што не ја очекувала. Девојката открила дека е всушност бремена …

Повеќе »

Боки 13 тешко болен: „Секој момент може да умре“

Откако е во притвор Бојан Јовановски е на разни контроли и прегледи…Но, се чини состојбата веќе станала алармантна како што изјавил неговиот адвокат, Сашо Дуковски…. Јовановски, но и неговиот адвокат од судските власти бараа затворскиот притвор да му биде заменет со домашен, токму поради нарушеното здравје, но тоа барање беше …

Повеќе »