Tag Archives: бубрег

(ФОТО) Трпел неподносливи болки, морал да оди на операција, а потоа завршил во Гинисовата книга на рекорди

Поранешен подофицер во Шри Ланка отстранил камен од бубрег од 801 грама, што е повеќе од пет пати поголем од тежината на просечниот машки бубрег, соопштила војската. Каменот бил долг 13,37 см, а просечниот бубрег е долг од 10 до 12 см. Армиски лекари во Шри Ланка го отстраниле најголемиот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Џон Ивановски открил кој му донирал бубрег и се расплакал – а и вам ќе ви дојдат солзи…

Емотивенна снимка Повеќе од девет месеци, Дилејн Ивановски од Кирквуд, Мисури чувала голема тајна од нејзиниот татко, а таа тајна на крајот му го спасила животот. Дилејн, 25-годишна медицинска сестра во болницата „Мерси“ во Сент Луис, донирала бубрег на нејзиниот татко Џон Ивановски, кој со месеци и кажувал на својата …

Повеќе »

(ФОТО) Селена Гомез наполни 30. години: Нејзиниот живот го следеа разни трагедии

Актерката и пејачка Селена Гомез, која зад себе има богата кариера, наполни 30. години. View this post on Instagram A post shared by Selena Gomez (@selenagomez) View this post on Instagram A post shared by Selena Gomez (@selenagomez) Многу актери ја започнаа својата кариера во сериите и филмовите на Дизни, …

Повеќе »

(ФОТО) НЕМА СРАМ КОГА Е ЗДРАВЈЕТО ВО ПРАШАЊЕ: Селена Гомез позирала во костум за капење и ја покажала лузната од трансплантацијата на бубрег

СЕЛЕНА Гомез решила со својот пример за да ги охрабри другите да го сакаат своето тело. “Откако ми го пресадија бубрегот, се сеќавам дека на почетокот беше тешко да се покаже лузната. Не сакав да се гледа на фотографиите, затоа носев облека што ја покриваше. Сега, повеќе од кога било …

Повеќе »

(ФОТО) Тина открила детали од „злоставувањата“ од Ајк Тарнер но и за подарениот бубрег од сегашниот сопруг!

„Мислам дека Крег беше осамен, тоа е она што го уби. Имам многу фотографии од него на кои тој се смее и чувствувам дека е на подобро место. Навистина чувствувам”, заклучила Тарнер… Легендарната Тина Тарнер признала дека и ден-денес ја преплавуваат емоции кога размислува за покојниот сопруг Ајк, кој ја …

Повеќе »

(ФОТО) Меланија Трамп, иако на операција, уште еднаш осетила каков нечувствителен сопруг има!

Трамп во текот на денот имал премногу зафатен распоред, а тоа што бил отсутен од итната операција на својата сопруга предизвикало лавина на негативни коментари на омилената социјална мрежа, Твитер… Првата дама на САД, Меланија Трамп синоќа била одведена во болница и и’ била направена операција на бубрегот, а како …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Селена со солзи ја примила наградата на Билборд за „Жена на годината“

„Се чувствувам неверојатно среќна. Искрено, не можам да бидам поблагодарна за позицијата што ми е дадена во мојата кариера… Посебно оваа година, сакам да се заблагодарам на мојот неверојатен тим и на моето семејство, затоа што беа со мене во навистина тешки времиња. Имав многу работи да завршам годинава“ За …

Повеќе »

Џастин Бибер и Селена Гомез и’ официјално се заедно

Три години откако раскинале, Селена Гомез и Џастин Бибер на својата врска и дале втора шанса… Извор за Us Weekly потврдил дека двојката е повторно заедно, а веста ја пренеле и другите светски таблоиди. „Селена и Џастин се заедно. Врската на Селена со The Weeknd едноставно се издува и спогодбено …

Повеќе »

(ФОТО) Селена Гомез направила трансплантација на бубрег, а донатор е нејзината пријателка

Селена Гомез и покрај тоа што се справуваше со нападите на паника и лупусот кој и го откриле минатата година, овој пат направи и трансплантација на бубрег како последица од лупусот. I’m very aware some of my fans had noticed I was laying low for part of the summer and …

Повеќе »