Tag Archives: брзо

(Рецепт) Милка тарт: Чоколадно задоволство готово во момент!

Комбинација на лешници и чоколадо која одзема здив… Состојки: 200 г мелени бисквити 100 г мелени лешници 250 г путер 50 мл млеко 180 г млечно чоколадо 150 г цели лешници 300 г Noissete милка чоколадо 200 мл слатка павлака Подготовка: 180 г млечно чоколадо и 125 г путер заедно …

Повеќе »

(ВИДЕО) Повеќе нема да се мачите: Трик за лупење компири кој ќе ве освои!

После овој трик, веќе нема да ви биде тешко да излупите компири… Еден корисник на социјалната мрежа Тик Ток, открил како на најлесен можен начин, можете да лупите компири и тоа веќе да не ви претставува проблем. Во компирот се става вилушка и се држи на неа сè додека со …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете ја МАСАТА која за неколку секунди станува ПОЛИЦА: Совршено повеќенаменско парче мебел за мал стан!

Во мали станови, корисно е да имате работи што се повеќенаменски. Со оваа маса што станува полица, производителите на мебел добро одговориле на предизвикот. Дизајнерот за ентериери од профилот на Инстаграм majstorskooko споделил со своите следбеници неверојатно корисно парче мебел, кое може да послужи одлично на мали простори. Малите станови …

Повеќе »

(ВИДЕО) Предлог за денешен ручек: Мусака со тиквички

Рецепт за мусака со тиквички кој с еподготвува брзо и едноставно Потребно е: 2 поголеми тиквички 350-400 гр мелено месо 1 главичка кромид 2 јајца 200 гр павлака 100 мл млеко 4 лажици рендано жолто сирење малку сува сланина (по избор) сол, црн пипер црвен мелен пипер 3 чешниња лук …

Повеќе »

(ФОТО) Кокос бајадера

Состојки: 300 г. шеќер 200 мл. вода 250 г. маргарин 300 г. мелени бисквити 100 г. кокосово брашно Глазура: 100 г. бело чоколадо 3 лажици масло Подготовка:шеќерот и водата ставете ги во соодветен сад и штом ќе зоврие оставете да вари 3 – 4 минути. Додајте го маргаринот, измешајте да …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПИТА ОД СТОЕН ЛЕБ со спанаќ и сирење: БРЗИНСКИ ОБРОК кој сигурно ќе ве засити!

Ви донесуваме одлична идеја за брза вечера или појадок Состојки: неколку кришки стоен леб 4 јајца 30 мк масло 1 чаша јогурт (180 гр.) сол малку спанаќ (замрзнат, 3 брикети) бело сирење жолто сирење Подготовка: изматете ги јајцата, па додадете масло, јогурт, сол, црвен пипер и одмрзнат спанаќ, или свеж. …

Повеќе »

(ФОТО) Пита со ајвар

Едноставна пита која мже да се подготви за појадок… Потребно е: 3 јајца 50 мл масло 1 чаша јогурт 1 чаша од јогурт ајвар1 кесичка прашок з апечиво 250 г брашно Подоготовка: изматете три белки а потоа додајте ги жолчките, маслото, јогуртот, ајварот, брашното со печивото и малку сол. Смесата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Едноставен и брз ручек

Доколку имате искористете го останатото тесто и филувајте со вашите омилени состојки… Ќе добиете сочна, богато со вкусови и мириси брза пита-пица… Не е потребна прецизност, не можете да згрешите… Состојки: универзално тесто (рецептот можете да го најдете на следниот ЛИНК 350 г мелено месо 1 главичка кромид 250 г …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брза пита со сирење и блитва (спанаќ): Едноставно а вкусно

Вистинската домаќинка „во ракавот“ секогаш има и некој рецепт кој се подготвува многу брзо… Состојки: 4 јајца 100 мл масло 50 мл млеко 100 мл јогурт 100 мл кисела вода 3 чаши пченично брашно 1,5 чаши пченкарно брашно 1 прашок за пециво 1/2 лажица сол 250 гр сирење 300 гр …

Повеќе »