Tag Archives: брза

(ВИДЕО+ФОТО) Крем торта без печење готова за 15. минути

Кога ќе ви се пријаде нешто слатко и кремасто оваа торта е вистинскиот избор Состојки: 400 – 500 г бисквити 400 мл слатка павлака 4 – 5 лажици шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 1 – 1,5 лажици какао Глазура: 60 – 70 г чоколадо за готвење 100 – …

Повеќе »

(ВИДЕО) Непечена „Шехерезада торта“

Комбинација на бисквити и два вида фил што се топи во уста… Потребно е: 2 пакување турски бисквити (600 г) Чоколаден фил: 1 литар млеко, 4 кесички пудинг од чоколадо со арома на лешник (или обичен пудинг од чоколадо + арома од лешници, по вкус), 10 лажици шеќер, 250 г …

Повеќе »

(ФОТО+Рецепт) Диета со која за седум дена ќе истопите и до 6. килограми!

Нема жена која нема некоја „своја диета“ која ја применува кога ќе стави неколку килограми повеќе… Овие диети, кои траат неколку неколку дена, најчесто една недела (7. дена) ви помогнуваат да истопите од 3 до 5 -6 килограми се попознати под називот блиц диети бидејќи не се препорачливи за подолга …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Жу жу погача“ за сите прилики!

Погача за слави и разни прилики, но може и за секој ден. Се замесува и формира брзо, единствено што е потребно време да се испече. Многу мека, воздушеста одвнатре, од надвор крцкава и со убав изглед. Можете да ја печете во поголема тава – тогаш е пониска но најубаво е …

Повеќе »

(ФОТО) Ефектна диета: До 5. килограми помалку за 7. дена

Доколку ви се наближува терминот за годишен одмор а мака мачите со неколку килограми отповеќе тогаш ова е идеалната диета за вас.Доколку стриктно се придржувате до наведените упатства за 7. дена ќе бидете полесни помеѓу 4. и 5. килограми. Но, најважно е потоа да не се опуштите бидејќи овие брзо …

Повеќе »

(ФОТО) Брза бајадера

Потребно е: 10 лажици вода 200 г шеќер 125 г маргарин 200 г мелени ореви 200 г мелени бисквити 1 кесичка ванилин шеќер 100 г чоколадо Глазура 100 г чоколадо 2 лажици масло Подготовка:водата, шеќерот и ванилиниот шеќер ставете ги во сад и на средно загреана рингла па мешајте додека …

Повеќе »

(ВИДЕО) Необична непечена велигденска торта

Со оваа торта, многу вкусна, најмногу ќе ги израдувате најмалечките кои ќе се радуваат и’ на вкусот и’ на украсите на неа бидејќи ќе добијат две работи во едно…  Потребно е: пакување чоколадни, темни, колачиња 1/2 шоља истопен путер 500 г крем сирење 1 шоља шеќер во прав 500 мл …

Повеќе »

(ФОТО) Рабин торта:Чоколадна фантазија од шест состојки

Пробајте, нема да се покаете! Неверојатно едноставна вкусна и неодолива торта! Се прави од, на сите нам, омилени состојки така што со неа нема да згрешите. Идеална е за свечени пригоди, но и кога едноставно ќе посакате да си го разубавите денот. Состојки: 12 јајца 400 г чоколадо 250 г …

Повеќе »

Во што е тајната на шведската диета по која „полуде“ целиот свет?

Овој режим на исхрана подразбира намалено внесување на јаглехидрати, а акцентот е ставен на мастите и протеините. Уште една поволност на оваа диета е што можете да заборавите на калориите и одредените часови во кои смеете да јадете, но затоа мора да се придржувате до правилата. Шведската диета ги дели …

Повеќе »