Tag Archives: брза

ГУРМАНСКА ИСХРАНА КОЈА ТОПИ КИЛОГРАМИ: Во што е тајната на шведската диета по која „полуде“ целиот свет?

Овој режим на исхрана подразбира намалено внесување на јаглехидрати, а акцентот е ставен на мастите и протеините. Уште една поволност на оваа диета е што можете да заборавите на калориите и одредените часови во кои смеете да јадете, но затоа мора да се придржувате до правилата. Шведската диета ги дели …

Повеќе »

(ФОТО) Фајзер вакцината ефикасна веќе 11. дена по првата доза

Една доза од вакцината Фајзер постигнува скоро целосна ефикасност околу 11. дена по примањето, па може да се покаже дека втората доза не е потребна, покажала студија спроведена од научници од Универзитетот Барнет во Мелбурн. „Ова се новости што можат да донесат оптимизам. Ефикасноста на mRNA вакцината против ковид започнува …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Крем торта без печење готова за 15. минути

Кога ќе ви се пријаде нешто слатко и кремасто оваа торта е вистинскиот избор Состојки: 400 – 500 г бисквити 400 мл слатка павлака 4 – 5 лажици шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 1 – 1,5 лажици какао Глазура: 60 – 70 г чоколадо за готвење 100 – …

Повеќе »

ЕДНОСТАВЕН РЕЦЕПТ ЗА ГОТВАЧИ ПОЧЕТНИЦИ: Ефтина, брза и вкусна пита со јогурт – идеална за сите оброци!

Едноставен рецепт за готвачи – почетници. Потребно е: 4 јајца, еден прашок за пециво, лажичка сол, една кисела павлака, две и пол чаши јогурт (мерката е шолја павлака), 100 милилитри масло, половина килограм тенка кора од пита, масло за премачкување на кората. Подготовка: Јајцата изматете ги со миксер додека не …

Повеќе »

(ВИДЕО) Листеста погача на коцки со сирење: Богат леб со крем полнење!

Никогаш доволно погачи, а во пресрет на празниците обично сакаме да пробаме нешто ново. Поради тоа денес ви донесуваме рецепт за полнета погача која е и’ вкусна и’ интересна, па сигурно ќе им се допадне на домашните… Состојки: 550 – 600 г брашно, 200 мл млака вода, 20 г свеж …

Повеќе »

(ФОТО) Диетата со мандарини е хит во светот: За 3. дена „топи“ 3 килограми – Подгответе се на време за празниците!

На љубителите на мандарините би можела да им се допадне диетата во која ова овошје ја игра главната улога, што би требало да помогне при слабеењето. Мандарините се полни со витамин Ц, содржат малку шеќер и многу вода, а покрај тоа што освежуваат, ја зајакнуваат енергијата без внесување на многу …

Повеќе »

(ВИДЕО) Кога ЦРНА МАЧКА ќе загосподари по фудбалски натпревар а никој не може да ја стаса

На „Гудисон парк“ се појавил непоканет гостин – мачка и тоа црна. А, познато е колку се фудбалерите суеверни… Се обиделе да ја стасаат ама се чини со брзината не можел да и конкурира ниту еден фудбалер. Откако мачката испотрчала по целиот терен – дошла и до голот… … па …

Повеќе »

(ВИДЕО) Автомобил на „човечки погон“: Брза како оние на бензин!

И тоа го има…автомобил кој вози на човечки погон… Можеби повозрасните се сеќаваат на оние мини автомобилчиња за деца кои се управуваа со вредна работа на детските ноџиња… Се чини дека овој автомобил е нешто слично, но се раководи со раце…За старт,се работи со раце а потоа… Но, не е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брза непечена (посна) „Чоколадна бисквит торта“

Колку пати сте посакале да имате брз десерт за ненадејни гости кој ќе стои во фрижидер и ќе ви се најде. Поради тоа ви донесуваме рецепт за торта која може да стои во замрзнувач а да ја украсите пред доаѓањето на гостите.Ќе имате со што да се пофалите, а за …

Повеќе »