Tag Archives: брз

(ВИДЕО) Најбрз во светот: За два и пол часа – повеќе од 1.000 километри

Кина го направила најбрзиот воз во светот кој може да достигне брзина од дури 600 километри на час. За движење користи технологија за магнетна левитација, позната како „маглев“, која се заснова на принципот дека магнетните полови се одбиваат. Според медиумите, магнетите под возот ја користат оваа сила за да лебдат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брз колач со кокос и бисквити

Совршен спој на бисквити и кокос се вистинска рапсодија за вашето непце. Ќе се изненадите како од толку малку состојки можете да направите вакво совршенство. Потребно е: 200 мл млеко 50 г шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 150 г маргарин 150 г кокосово брашно 150 г мелени бисквити …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Бонбониера колач“: Врвен десерт а се подготвува без мака!

Ова е врвен десерт а се подготвува без мака – без варење и печење! Состојки: 350 г бисквити 4 лажици мед 100 г шеќер во прав 100 г бело чоколадо 100 г црно чоколадо 240 г путер или маргарин 150 г чоколадно „смоки“ 150 г чоколадо од бонбониера Подготовка: бисквитите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сочен и вкусен, полиен, колач со кокос!

Овој колач сигурно ќе им се допадне на љубителите на кокос Состојки: 3 јајца 50 г шеќер 200 мл јогурт 50 мл масло 100 г брашно 100 г кокосово брашно 2 лажици гриз 1 кесичка прашок за печиво рендана коричка од лимон Прелив: 200 г шеќер 100 мл вода 1 …

Повеќе »

(ФОТО) Вселенска карпа побрза од куршум: Кон Земјата оди астероид со големина на најгоемата зграда во светот

НАСА тврди дека нешто непредвидено би можело да се случи во секое време Американската агенција за воздушни истражувања и развој на вселената (НАСА) сподели неверојатна фотографија на џиновскиот астероид што ќе лета покрај планетата Земја оваа недела, пренесува Mirror. Астероидот, наречен 1998 OR2 (прв пат забележан во 1998. година), се …

Повеќе »

Сочно и вкусно: Експрес колач со јаболки и чоколадо

Состојки: 2 чаши рендани јаболка 1/2 чаша шеќер 1 чаша гриз 1 јајце 1 чаша мелени ореви 11/2 чаша масло 1 кесичка прашок за пециво 1,5 чаша млеко Прелив: 100 гр. чоколада за готвење 1/2 чаша млеко 2 лажици маргарин 4 лажици шеќер Подготовка: Од горенаведените состојки направете хомогена смеса, …

Повеќе »

(Рецепт) ПРАВИ ЧУДА – ВАРЕНАТА БАНАНА ЛЕКУВА ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ПРОБЛЕМИ НА ДЕНЕШНИЦАТА!Додајте и го овој ЗАЧИН, а еве КОГА би требало да ја конзумирате!

Несоницата е еден од најчестите проблеми денес и многумина земаат индустриски лекови за да го решат. Постојат бројни причини за несоница, исто како и нејзините последици. Лишувањето од сон го зголемува ризикот од хипертензија, нарушувања на притисок, депресија, слабост и други болести. За среќа, чајот од банана и цимет што …

Повеќе »

(ВИДЕО) Сунѓер колач: Најубава викенд слатка – и’ лади и засладува!

За подготовка на неделен колач секогаш бираме некој кој бргу се подготвува. Така е и овој пат. пред вас е феноменален колач од гриз… Состојки: 4 јајца, 1 шолја (од 200 г)шеќер, 1 шолја брашно, 1 шолја мелени ореви или лешници, 2 шолји гриз, 1 шолја масло, 1 шолја млеко, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Брз „јорган колач“: Ќе ве воодушеви со изгледот и вкусот

Интересен десерт кој секој ќе посака да го проба… Состојки:5јајца, 180 г шеќер, ванилин шеќер или арома, 125 мл масло, 125 мл млеко, 300 г брашно, 1 кесичка прашок за печиво, 100 г мелени ореви, 1 полна лажица какао. Крем: 400 г посно, несолено, сирење (урда), 2 јајца, 120 г …

Повеќе »