Tag Archives: бронзен медал

Откриено е зошто Новак го предаде мечот во микс дубл за бронза

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, се повлече од играње мешани двојки за бронзен медал поради повреда на рамото. Оваа информација од Токио ја пренесе португалскиот новинар Хозе Моргадо, а станува збор за проблеми со десното рамо. Затоа, Ѓоковиќ и Нина Стојановиќ нема ни да се обидат да освојат бронза …

Повеќе »

Нестварен пад на Ѓоковиќ: Крај на сонот за олимписко злато на Новак

Новак Ѓоковиќ загуби од Александар Зверев со 1:6, 6:3, 6:1 во полуфиналето на олимпискиот турнир во Токио, откако имаше сет и брејк вишок. Мечот може јасно да се подели на два дела. Ѓоковиќ го освои првиот сет, а потоа направи брејк за 3:2 во вториот. Зверев дотогаш не играше слабо, …

Повеќе »

Македонските кошаркари на Специјална олимпијада во Абу Даби освоија бронзен медал

Македонија освои уште еден медал на Специјалната олимпијада која се одржува во Абу Даби. Со бронзен медал се закитија и македонските кошаркари, предводени од тренерите Ана Котевска, Раша Петровиќ и Дејан Дојчиновски, откако во натпреварот за третото место славеа против Буркина фасо со 24-18. Претходно, како што е познато, златни …

Повеќе »

(ФОТО) На светски натпревар за модерни танци бронзен медал за танчaрите со Даунов синдром од Македонија

Танчарите со Даунов синдром од танцовото студио „Дансерс јунајтед МК“ го освоија бронзениот медал на Светското првенство во модерни танци, што се одржува во Копенхаген, Данска. Екипата е составена од танчарите Ана Беќарска, Моника Бисовска, Христијан Стојанов, Дарко Ефтимовски, Ена Митревска, Александар Матовски и Оливер Блажевски, предводени од нивните ментори …

Повеќе »