Tag Archives: бременост

Совети: КОВИД-19 и бременоста

Министерството за здравство, во соработка со УНФПА и ХЕРА изготви препораки и брошура на македонски и на албански јазик за антенатална и интерпартална грижа, во услови на Ковид-19 и бременост. Брошурата е наменета за трудници со совети за одржување на своето здравје и превенција од овој вирус, кои се симптомите …

Повеќе »

Постојано и го поставувале „најлошто прашање“ за една жена – кога ќе роди дете: Им ги затворила устите со фотографија и моќна порака!

Независно дали сакате да имате внуче или сте добронамерен пријател или роднина или само љубопитен сосед, знајте дека тоа апсолутно не е ваша работа… Мили Бингам со кратка порака ги замолчува сите оние кои слободно ги преплавуваат жените со прашања за раѓањето на деца. 33-годишната Американка добила аплаузи од илјадници …

Повеќе »

СЕ’ ЗА УРМИТЕ: Зошто би требало да ги јадеме секој ден!

Урмите се овошје кое недоволно се користи во исхраната а е многу хранливо и богато со многу витамини кои се корисни за нашето здравје. Урмите се извор на фруктоза, што е природен вид овошен шеќер. Поради оваа причина, урмите се многу слатки и имаат суптилен вкус сличен на карамел. Тие …

Повеќе »

Најчестите поставувани прашања за коронавирусот и ризиците во бременоста

Колкава е веројатноста за инфекција со коронавирус во текот на бременоста? Што доколку здрава трудница има позитивен тест? Дали ако сум позитивна на КОВИД-19 треба да бидам одделена од своето бебе? Дали можам да дојам ако имам коронавирус? Ова се само дел од прашања што секоја трудница си ги поставува …

Повеќе »

КЕЈТ МИДЛТОН ПОВТОРНО БРЕМЕНА: Чекала близнаци – еве од што се плаши принцот Вилијам!

Велика Британија е на нозе поради гласините дека Кејт Мидлтон е повторно во благословена состојба, според британските таблоиди. Кејт Мидлтон, наводно, е бремена по четврти пат и носи близнаци, според таблоидот Globe. Сепак, како што пишуваат, принцот Вилијам е многу загрижен дека војвотката од Кембриџ има проблеми со трудничката хиперемиза. …

Повеќе »

(ФОТО) Славниот холивудски ерген тајно се оженил: Девојката му е бремена!?

Најпознатиот ерген Леонардо Ди Каприо тајно се оженил. Камила Мороне, со која е веќе две години, наводно станала негова сопруга пред Оскарите, што се одржаа на 10. февруари. За тоа веќе се шпекулирало затоа што тие по прв пат се појавиле заедно на церемонијата. Наводно, се венчале во тајност затоа …

Повеќе »

(ФОТО) Ќерката на славната глумица минува низ тежок период – Трудната глумица проговорила за проблемите:Се разведувам и имам дијабетес!

Глумицата и блогерка, Ева Амури Мартино, ќерка на глумицата Сузан Сарандон, открила дека моментално минува низ најтешките моменти во животот. Имено трудната глумица признала дека се разведува, но и дека е болна од дијабетес. „Во последно време се повлеков, не сум била на социјалните мрежи затоа што сакав да им …

Повеќе »

НЕЗАПАМТЕН СЛУЧАЈ ВО РУСИЈА: Девојче (13) забременила со другар (10)- полицијата покренала истрага!

13-годишно руско девојче забременило со 10-годишно момче од соседното училиште, јавуваат руските медиуми. Случајот се случил во провинцијата Краснојарск во Сибир, при што светските медиуми известуваат дека  девојче и момче се другари од малечки нозе. Девојчето планира да го задржи бебето, а нејзините родители ја поддржуваат во тоа. Полицијата покренала …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ТРАГЕДИЈАТА НЕ ЈА СКРШИ ПОПУЛАРНАТА УБАВИЦА: Во земјотрес го загубила свршеникот а сега предвреме се породила во 7. месец на бременост

„Избра да стигне неочекувано, во 34-та недела од бременоста среде ноќ во дива природа. Во текот на тоа невреме, за малку ќе се породев во автомобил додека брзавме до најблиската болница…“ По неизвесното предвремено породување манекенката станала мајка на прекрасно машко бебе. Петра Немцова (40), позната манекенка од Чешка на …

Повеќе »