Tag Archives: брчки

Зошто кожата под очите е особено чувствителна? Ова треба да биде дел од грижата 365 дена во годината

Дури и ако вашата кожа изгледа млада и здрава сега, од витално значење е да создадете рутина за нега на кожата што ќе ви користи во годините што доаѓаат. Кога станува збор за нега на кожата на лицето, повеќе внимание посветуваме на одредени области, од кои едната е под очите. …

Повеќе »

Што БРЧКИТЕ на лицето кажуваат за ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ?

Колку и да не ги сакате брчките, тие се неизбежен дел од стареењето. Покрај тоа што е знак на стареење, положбата на брчките може да открие многу други работи за вашето тело и вашето здравје. Во продолжение погледнете што друго значат брчките на вашето лице: Хоризонтални брчки на челото Генерално, …

Повеќе »

(ФОТО) ПРОМЕНА НА ИЗГЛЕДОТ – Фотографиите од близнаци покажуваат како пушењето цигари влијае на стареењето на лицето

Сите знаеме дека консумирањето тутун лошо влијае на здравјето, а Американското здружение на пластични хирурзи објави фотографии кои докажуваат дека тој навистина го менува изгледот. Ако сте тежок пушач, треба да бидете свесни за фактот дека вашето лице изгледа постаро. Ќе добиете брчки околу усните и изразени темни кругови. Близначката …

Повеќе »

Вклучете го циметот во вашата исхрана: Овој одличен зачин има бројни придобивки за нашето тело

Циметот е богат со растителни влакна, па овозможува долготрајно чувство на ситост. Циметот се сметал за луксузен зачин во Европа во средниот век. Арапите го транспортирале по незгодни копнени патишта, а само богатите луѓе можеле да си го дозволат. Денес, циметот може да се најде во речиси секоја кујна, но …

Повеќе »

Работи кои никогаш не треба да ги броите: Животот ќе ви биде полесен и поубав, а ПОЗИТИВНИТЕ мисли ќе донесат нови можности

Престанете да се грижите за овие бројки и среќата ќе затропа на вашата врата… Животот е бесконечна ризница на богатства што можете да ги користите за ваша среќа, корист и развој. Секој ден е благослов, затоа негувајте благодарност и размислувајте секоја вечер какви убави работи ви се случиле денес. Наместо …

Повеќе »

Обичен пијалок спречува камења во бубрезите и е добар извор на витамин Ц

Веројатно сте слушнале дека водата со лимон е исклучително популарна денес. Овој додаток на водата и додава вкус, но дали е и поздрава? Малку научни истражувања се направени конкретно за вода со лимон, но постојат истражувања за придобивките од лимонот и водата одделно. Еве како вашето тело може да има …

Повеќе »

ВАЗЕЛИН: Магичен препарат со 101 НАМЕНА – од нега на кожа до нега на мебел!

Вазелинот е маст која е многу корисна и многу евтина и достапна во секоја аптека! Секоја куќа треба да го има овој препарат, а дознајте зошто! Употребата на вазелин обично се поврзува со козметиката, но има и други намени од кои некои сигурно ќе ве изненадат, како нега на коса …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Феноменална маска за лице која ги брише старечките дамки и брчките

Идеална е затоа што секоја нејзина состојка има специфично и насочено дејство, а на кожата и дава цела палета на хранливи материи и минерали кои и даваат посебна мекост … Негата на лицето по зимата и ниските температури значи отстранување и лупење на тенок слој од кожата на лицето и …

Повеќе »

Сокот од аронија го намалува крвниот притисок и ги отстранува брчките

Познато е дека бобинки од аронија ја подобруваат циркулацијата на крвта, ги зајакнуваат крвните садови и го намалуваат ризикот од срцеви заболувања. Слободните радикали се причина за разни болести во телото, а аронијата може да ја спречи нивната појава, што спречува болести како што е дијабетесот. Аронијата го дезинфицира крвотокот …

Повеќе »