Tag Archives: боровинки

Овие намирници ги намалуваат проблемите во МЕНОПАУЗАТА

Проблемите со менопаузата може да имаат сериозни последици за секојдневните активности на жената. Секоја жена во педесетите се соочува со обилни промени во телото, но и вртоглави промени во расположението, а сето тоа е резултат на менопаузата. Менопаузата може да ја препознаете по топли бранови, промени во расположението, ноќно потење …

Повеќе »

ПОДАРОК НА ПРИРОДАТА – Еликсир за телото: Пиеле сок од БОРОВИНКИ и се случила МАГИЈА

Секогаш е вистинско време да уживате во сините плодови, кои се добри за здравјето. Ако се јаде редовно како овошен оброк, боровинките имаат корисен ефект врз срцето, мозокот и шеќерот во крвта. Боровинките се добри за срцето Бројни студии утврдија врска помеѓу боровинките и храната богата со флавоноиди и подобрувањето …

Повеќе »

Ова е супер здрава храна која би требало да ја јадеме секој ден

Овошје, зеленчук, посни протеини, јаткасти плодови и семиња се повеќе од вкусна храна. За нормално функционирање на телото, му треба необработена, цела храна полна со хранливи материи и влакна. Затоа експертите наведоа неколку супер здрави намирници што треба да ги консумираме почесто и во поголеми количини. Ако не ги јадете, …

Повеќе »

НЕ ГИ ПРЕСКОКНУВАЈТЕ – СЕКОЈ ЧОВЕК ТРЕБА ДА ЈАДЕ БОРОВИНКИ: Тие се многу ПОЗДРАВИ отколку што мислите, а еве како влијаат на ОРГАНИЗМОТ

Боровинките се нискокалорични и скоро без масти, а во исто време обезбедуваат пристојни количини здрави влакна Боровинките се нискокалорични и неверојатно здрави, го регулираат нивото на шеќер во крвта и се од суштинско значење за здравјето на срцето и мозокот. Боровинките се одличен извор на витамини, корисни растителни соединенија и …

Повеќе »

10. најхранливи намирници на светот

Во еден ден можеме да изедеме ограничена количина на храна, и добро е да внесуваме хранливи материи благодарение на што нашето тело ќе функционира подобро и поздраво. За да успееме во ова, едноставно мора да јадеме намирници кои се многу хранливи. Подолу е список со десетте најхранливи намирници на планетата, …

Повеќе »

Со храна против висок притисок

Докажано е дека една чаша сок од боровинка секој ден го намалува крвниот притисок. Доколку сакате да ја намалите веројатноста за заболување, најдобриот совет е да ги намалите ризиците што придонесуваат за појава на хипертензија – избегнувајте сè што е солено, масно, засладено со шеќер, како и кафе и алкохол. …

Повеќе »

ТАЈНАТА е во овошјето: Забрзајте го метаболизмот по природен пат со овие намирници

Познато е дека забрзувањето на метаболизмот значи и губење на тежината. Сепак, некои луѓе имаат природно бавен метаболизам. За да се забрза метаболизмот, потребно е да се најде она што „одговара на нашиот организам“. Оние чиј метаболизам е брз – ги немаат овие проблеми и обично не доаѓаат во ситуација …

Повеќе »

(Рецепт) Напиток кој му е потребен на вашето срце: Рецепт од само 4. состојки кој го намалува крвниот притисок и го јакне срцето!

Заборавете на другите овошки – спасот е во боровинките! Академијата за исхрана и диететика ги објави резултатите од студијата што покажува дека на жените кои поминале во менопауза за само 8. недели конзумирање на прав од боровинка, во просек, крвниот притисок им опаднал за 5 проценти, а протокот на крвта, …

Повеќе »

Ако сакате долго да живеете оваа намирница е најдобар избор за ужина

Има многу намирници, кои можат да помогнат да ги зголемат вашите шанси да живете подолго. Сепак, една храна треба да биде на вашето дневно мени – боровинки. Боровинките се можеби малечки во споредба со другите овошја, но кога ќе ги погледнете здравствените придобивки од боровинките, тие лесно може да се …

Повеќе »