Tag Archives: бомбардирање

(ФОТО) Бремената жена од фотографијата која го обиколи светот: „Сликата е искористена за ширење лаги за војната!“

СЛИКА од бремена жена која бега од бомбардирано породилиште во Мариупол го обиколи светот и стана една од најпознатите слики од војната во Украина. Цел свет ја виде трудницата завиткана во крваво ќебе. Токму по рускиот напад на болницата, сликата кружеше на социјалните мрежи, а беше прикажана и во Советот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Надежда од Днјепар за руските напади: „Застрашувачки е, не гледам крај на ова!“

Украинската државна служба за итни случаи (СЕС) утринава соопшти дека едно лице загинало во Днјепар при три воздушни напади. Цивилите од овој град за Би-би-си сведочеле за ужасите низ кои минуваат. Надежда, жена која живее во близина на местото на воздушниот напад во Днјепар, вели дека експлозиите ја потресле нејзината …

Повеќе »

(ФОТО) ПАВЛО УМРЕ БРАНЕЈЌИ ЈА УКРАИНА! ИМАШЕ САМО 33 ГОДИНИ: Пред да умре, актерот го направил ова!

Познатиот актер и водител Павло Ли, попознат како Паша, загинал за време на бомбардирањето на украинскиот град Ирпин во неделата. Тој доброволно се приклучил во редовите на вооружените сили на Украина. Бранејќи го својот град, во неделата животот го загуби украинскиот актер и ТВ водител Паша Ли, откако доброволно се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Снимки кои ги прикажуваат сите ужаси на војната: Урнати згради, густ чад го обвиткал градот

Западните медиуми објавија видео од целосно уништениот град Бородјанка, кој се наоѓа на 60. километри од Киев. На видеото се гледаат уништените згради, од кои повеќето сè уште горат, како и фактот дека целиот град е покриен со густ облак чад. Исто така, на видеото создадено од дрон се гледаат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Новинар на CBS зборувал во живо кога Киев се стресол: „Што е ова по ѓаволите?“

Во текот на ноќта во Киев одекнувале експлозии, а една се случи токму кога новинарот на Си-Би-Ес Чарли д’Агата се јавувал во програма. Откако небото се осветлило зад него, а потоа одекнала експлозија, д’Агата не го криел изненадувањето. „Што е ова, по ѓаволите? Не сум доживеал вакво нешто досега. Изгледа …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Вака утрово изгледа една станбена зграда во Киев

Станбена зграда во близина на друг аеродром во Киев била погодена од проектил или ракета рано во саботата, а сликите од местото на настанот покажуваат голем удар на горните катови на облакодерот, објавија светските медиуми. Надворешните ѕидови на неколку ката се целосно кренати во воздух, внатрешноста е поцрнета, а шут …

Повеќе »

ЈАПОНИЈА 1945.: Најтажна фотографија снимена после атомскиот напад на Нагасаки

Една од најтажните фотографии е направена по атомскиот напад на Нагасаки во Јапонија во 1945. година. Според приказната која се крие зад неа, потсетува на „Гробиштата на пожарникарите“, јапонска аниме-драма од 1988. година. На фотографијата се гледа како едно јапонско момче го носи телото на неговиот помлад брат кој загинал …

Повеќе »