Tag Archives: болница

(ВИДЕО) ЈА ПОБЕДИЛ КОРОНА – Британец излегол од болница после 306 дена лекување: „Среќен сум што се враќам дома, овој ден за мене е како слобода!“

Пензионираниот адвокат Џефри Волф се вратил дома после 306. дена поминати во болницата каде што бил сместен во првите недели од пандемијата откако било откриено дека е заразен со коронавирус. Се верува дека 74-годишниот Британец поминал еден од најдолгите периоди во болница за време на третманот со КОВИД-19. Во еден …

Повеќе »

УБАВ ГЕСТ: Донација на НОЕЛ за болницата во Гевгелија

Пред нова година беше најавата за донација, а денеска истата беше предадена – возило „Volkswagen“ опремено со сите неопходни инстументи, со пропратен медицински материјал и апаратура за да функционира како амбулантно возило за пациентите при Општа Болница со проширена надлежност – Гевгелија. Донатор е конфекцијата „НОЕЛ“ од Гевгелија, а примател …

Повеќе »

(ФОТО) ТОА ГО МОЖАТ САМО КИНЕЗИТЕ: За 5. ден завршена болница со 1.500 соби

Властите во кинескиот град Нангонг за само пет дена ја завршија изградбата на болница со 1.500 соби, откако се појави нов кластер на луѓе заразени со вирусот корона, пренесува „Раша тудеј“. Овој голем изолационен центар е изграден врз темелите на фабрика надвор од градот во североисточната провинција Хебеи. Други 5.000 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мадона покрај во поп музиката е кралица и на хуманоста

Кралицата на поп-музиката, Мадона, неодамна повторно отпатувала за Кенија, каде заедно со нејзината непрофитна организација „Raising Malawi“ ги посетила децата во сиропиталиштето. Како што може да се види на нејзиниот Инстаграм, таа повеќе од една недела поминува со децата во сиропиталиште во Кенија. Таа претходно донирала пари за да основа …

Повеќе »

(ФОТО) Глумица од „Хари Потер“: „Бебето ја победи короната и дојде дома!“

Актерката Џеси Кејв, која се прослави со улогата на Лаванда Браун во филмовите за Хари Потер, неодамна на социјалните мрежи откри дека нејзиното бебе било заразено со вирусот корона. Сепак, сега таа ја сподели добрата вест – бебето се вратило дома. Актерката и нејзиниот тримесечен син Абрахам биле пуштени од …

Повеќе »

(ФОТО) Познатиот новинар Лери Кинг хоспитализиран поради корона вирус

СЛАВНИОТ американски телевизиски новинар Лери Кинг е хоспитализиран откако бил позитивен на тестот за вирусот корона, пренесува „Daily Mail“. Според британскиот весник, Кинг (87), кој е познат по интервјуата емитувани на Си-Ен-Ен, бил префрлен во болница откако еден од гостите на неговата емисија бил хоспитализиран во Лос Анџелес. Larry King, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Hyundai произвел автомобил за најмладите – Отишол во најдобри раце!

HYUNDAI одлучил да подари една навистина посебна работа. Станува збор за модел 45EV кој претставувал основа за креирање на детски автомобил. Тие го нарекуваат најмалиот електричен автомобил, но што е уште поважно, тоа ќе ги израдува најмладите пациенти во детската болница во Барселона. Ова е се’ само не обичен автомобил …

Повеќе »

Руска лекарка: „Секоја вакцина против корона предизвикува реакција!“

„Малаксаност, замор и температура од околу 37. степени се нормални симптоми по вакцинирањето против коронавирус“, изјавила главната лекарка на руската Втора поликлиника, Наталија Шиндрјајева. Како што рекла, секоја вакцина доведува до одредена реакција на организмот, затоа тоа е случај и со вакцината против корона. „Неопходно е да се следи сопствената …

Повеќе »

ХУМАНОСТ И ГОЛЕМО СРЦЕ: 10. илјади фунти за болницата во која била бабата на Ед Ширан, но и за децата од неговото старо училиште

Англискиот пејач Ед Ширан донирал 10.000 фунти на болницата која се грижела за неговата болна баба, која страдала од деменција, а парите биле донирани преку неговиот добротворен фонд „The Framlingham Foundation Trust“, од кој биле искористени и средства за помош на деца од неговото старо училиште. Оваа донација е наменета …

Повеќе »