Tag Archives: боја

(ФОТО) Волшебен мурал во Белград: Го чисти воздухот како 540. дрва – тајната е во БОЈАТА!

Аголот на улиците „Венизелосова“ и „Жорж Клемансо“ во Дорчол во Белград неодамна стана поубав бидејќи е украсен со посебен мурал. Направен е со специјални бои кои го прочистуваат воздухот и менуваат дури 540 дрвја, а уметникот Артез раскажува за Нова.рс како изгледало сè. Зад ова необично уметничко дело стои Артез, …

Повеќе »

(ФОТО) Модните стручњаци пресудиле: Ова ќе биде водечка боја на есенската сезона!

Оваа нијанса одлично му стои на секого Според модните експерти, беж ќе биде апсолутен есенски хит. Секоја дама со стил ќе мора да има барем неколку парчиња од оваа нијанса или инаку начин нема да биде во тренд. Беж стана многу популарна во текот на минатата година, и нема да …

Повеќе »

Бојата на вашето лице открива дали имате здравствени проблеми

Изгледот на кожата лесно може да открие одредени здравствени проблеми. Бледило, осипот или акните понекогаш може да укажуваат на проблеми со бубрезите, белите дробови или недостатокот на одредени витамини и минерали. Бледо лице Бледата кожа се упатува на анемија или недостаток на железо, но исто така може да укаже на …

Повеќе »

(ФОТО) Ова е омилената боја на Французинките ова лето: Лесно се комбинира, прекрасно оди со исончан тен!

Лето, сонце – топлите денови и убавото време ни нудат совршена можност да ја опремиме нашата гардероба со воздушести фустани,разиграни здолништа и нежни маици или блузи. Се разбира, со боите можеме да експериментираме, повеќе од вообичаено. За да добиеме инспирација за бојата, оваа година ќе погледнеме кон Франција. Имено, француските …

Повеќе »

(ФОТО) Тест од 5. секунди открива дали месото е свежо или расипано

Бојата, количината на вода и ишараноста со бели ленти откриваат колку месо стоело на полиците и е безбедно за подготовка. Избегнувајте неуспешни оброци или летни труење преку лето во само неколку чекори … Месото во продавниците доаѓа во разни форми и не е секогаш лесно да се препознае кое е …

Повеќе »

Бојата на вашето лице открива дали имате здравствени проблеми

Изгледот на кожата лесно може да открие одредени здравствени проблеми. Бледило, осипот или акните понекогаш може да укажуваат на проблеми со бубрезите, белите дробови или недостатокот на одредени витамини и минерали. Бледо лице Бледата кожа се упатува на анемија или недостаток на железо, но исто така може да укаже на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Боење јајца со ориз: Едноставен трик за оригинални шари!

Оригинален а едноставен метод… Има безброј можности за боење велигденски јајца, а една од нив која дава неверојатни резултати е пристапна за сите… За овој метод ви е потребен бел ориз, прехрамбена боја, пластичен сад (може и поголема чаша со капак) и варени јајца. За да го добиете ова оригинално …

Повеќе »

(ФОТО) Меланија повторно воодушевила со комбинацијата за средба со ветераните!

Меланија не престанува да докажува дека е една од најубавите американски дами. Најомилената членка на семејството Трамп и неприкосновена икона на стилот, Меланија Трамп, неодамна ги угостила американските воени ветерани во Источната соба на Белата куќа по повод прославата на афро-американската историја. Првата дама на Америка гостите ги дочекала како …

Повеќе »