Tag Archives: благоја чоревски

(ВИДЕО) Актерите од „Врба“ во „Еден на еден“: Рапување, анегдоти, балет – едно друго лице на глумата!

Хит филмот „Врба“ на Милчо Манчевски не ги полни само кино салите туку уште еднаш побуди интерес за македонските актери… Оваа недела, во „Еден на Еден“ гостуваат четири актери од хит-филмот „Врба“ на Милчо Манчевски: Сара Климоска, Никола Ристески, Наталија Теодосиева и Благоја Чоревски – Чоре. Сара и Никола, освен …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕПОВТОРЛИВО И ОРИГИНАЛНО: „Балкан бенд“ ја пее македонската химна – ВИЗИОНЕРИ ПРЕД ВРЕМЕ уште од 2011. година!

Безвременски хумор и сатира…тоа се претставите, скечевите…на прославените македонски актери Тие со својот хумор и сатира не смееа до солзи…Претставите кои ни ги овозможија Ванчо Петрушевски, Гоце Тодоровски, Ѓокица Лукаревски, Благоја Чоревски, Владимир Дади Ангеловски, Емин Унџел, Димче Мешковски се едноставно БЕЗВРЕМЕНСКИ! „Балкан бенд“ се собира и прави нова химна. …

Повеќе »

Наградата „Ристо Шишков“ за хрватскиот актер Драшко Зидар

Хрватскиот актер Драшко Зидар ја доби наградата за високо актерско остварување на 27 издание на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“, кое заврши синоќа во Струмица. Актерот наградата ја доби за улогата на Сладек во претставата „Аудиенција“, работена по текст на Вацлав Хавел, во режија на Дражен Ференчина, а …

Повеќе »

(ВИДЕО) Благоја Чоревски за ТВ24: „Укинувањето на националните пензии на уметниците е будалаштина“

Актерот Благоја Чоревски во интервју за ТВ 24 вели дека идејата да се укинат националните пензии за уметниците, воопшто не е добра и може да биде контарапродуктивна. „Случајни луѓе во Министерството (за култура) случајни управни одбори, решаваат за нешто за што може само да сонуваат дека би биле тоа што …

Повеќе »

Наградата „Ристо Шишков“ за Благоја Чоревски

Награди за женска улога добија Румјана Мерџанска за улогата во претставата „Трговци на презервативи“ на театарот од Враца од Бугарија, и Мирјана Поповска Ристов за улога во претставата „Дони дарк“ на Театарот комедија од Скопје Наградата за високо актерско остварување на 26. издание на фестивалот на Камерен театар „Ристо Шишков“ …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Еден на еден“: Сеќавање на местенката што Ванчо го чинела 47. илјади денари!

Минатата година во февруари, Жаре во „Еден на eден“ ги угости едни од најпознатите македонски актери на сите времиња, незаменливите: Гоце Тодоровски, Ванчо Петрушевски и Благоја Чоревски. Тие раскажале за нивните многубројни анегдоти, за театарските претстави, за македонските народни приказни и многу повеќе. Плус, во студиото била и волчицата Тара …

Повеќе »