Tag Archives: благој нацоски

(ВИДЕО) Директно од Токио, а како да е роден во Македонија: Јапонски оперски пejaч ја изведува „Македонско девојче”

На својот профил на Фејсбук македонскиот оперски пејач Благој Нацоски објави: „Директно од Токио! Мојот драг пријател и колега Казухиро Котецу, голем пријател на Македонија“, а колегата не само покажува дека е голем пријател на Нацоски и Македонија туку нашата гордост – „Македонско девојче“ ја изведува како да е роден …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Благој Нацоски со „лекција по историја“ на Слави.Т. Трифонов: „Баба ми ми раскажуваше за ‘време бугарско’ кога вие Бугарите бевте сојузници на Хитлер и Мусолини“

Познатиот македонски тенор кој долги години живее и работи во Италија се чини дека бил „убаво“ испровоциран од тврдењата на некои бугарски граѓани, особено од Слави Т. Трифонов, познато ТВ лице и му напишал лекција од историја за постоењето на Македонија и Македонците. Подолу можете неговата „лекција“ да ја прочитате …

Повеќе »

(ФОТО) КАКВА СРЕДБА: Двајца Македонци во ист хотел – во Италија: Благој Нацоски и Горан Пандев

Животот ги однесе во Италија но не ги заборавија своите корени… Македонските успешни претставници – Благој Нацоски во сериозната музика и Горан Пандев во фудбалот сосема случајно се сретнале во ист хотел – секако во Италија… Како што може да се види од фотката и двајцата имаат заштитни маски, кои …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДА УЖИВАМЕ ВО МАКЕДОНСКАТА МУЗИКА: „Чија си“ во изведба на Благој Нацоски

Времето во кое живееме кај музичките уметници како да придонесе за секојдневни предизвици… Меѓу они кои си прави такви предизвици е секако македонскиот тенор кој со децении твори и делува во Италија…А, колку е тешка состојбата со корона вирусот во Италија сите добро знаеме… Сепак, на Благоја олеснување во сето …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВИ БЛАГОДАРИМЕ: Музичка прегратка од Италија и Македонија со Благој Нацоски, Александар и Дац – „Ми фалиш“

„Физички сме одвоени во емотивно сплотени како никогаш до сега. Во моменти кога далечината не одвојува но и сплотува се бориме со ова зло со заеднички сили. Никому не му е лесно но на некого му е најтешко, во мислите ни се сите оние кои изгубија најблизок. Се гушкаме музички …

Повеќе »

(ВИДЕО) Благој Нацоски времето во карантин го минува со македонски песни: „Зајди, зајди, јасно сонце“ меѓу омилените!

Македонскиот тенор Благој Нацоски со години живее и работи во Италија па таму го погоди и пандемијата со корона вирус, и како сите граѓани во Италија и тој е во домашен карантин… Но, времето си го крати со изведба на најубавите македонски песни… „One of the most beautiful Macedonian folk …

Повеќе »

Вечерва во Малата сала при националната Филхармонија: Тенорот Благој Нацоски со концерт во чест на италијанскиот композитор Руџеро Леонкавало

Вечерва во 20 часот во Малата сала при националната Филхармонија, италијанската aмбасада организира оперски концерт во чест на италијанскиот композитор Руџеро Леонкавало, со македонскиот тенор Благој Нацоски, а по повод одбележувањето на 60 години од воведувањето на наставата на италијанскиот јазик и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во …

Повеќе »

(ФОТО) Репертоар на Македонска опера и балет од 30. март до 13. април

30. март „Помеѓу соништа и летови“ – Горан Начевски – премиера 20.00 (Мала сцена) Премиерата е во рамките на фестивалот „Денови на македонска музика” Композитор: Горан Начевски Диригент: Иван Еминовиќ Режисер: Љупка Јакимовска Сценограф: Зоран Николовски Костимограф: Бранкица Јордановска Кореограф: Маја Каревски Светло дизајн: Нино Митевски Концерт Мајстор: Јане Бакевски …

Повеќе »