Tag Archives: благодети

МАЛО А МОЌНО! Содржи пет пати повеќе калциум од млеко: Рудник на витамини, минерали и аминокиселини – ова семе е чисто здравје!

Во исхраната го користеле и древните Ацтеки и Маи. Иако многумина нивното конзумирање го сметаат за модерно, семето на растението шпанска жалфија (лат. Salvia hispanica), попознато како чиа семе, ја формирало основата на исхраната на античките народи Маите и Ацтеките. Петстотини години подоцна, тие ја должат својата сеприсутност на светскиот …

Повеќе »

(Рецепт) Кромидот е многу здрав: Нема што не лекува – откријте дали може да ви помогне!

Сè за кромидот и неговите здравствени придобивки Кромидот е богат со јаглени хидрати, вклучувајќи гликоза, фруктоза, сахароза, но и витамини Б, Е, каротин. Кромидот содржи минерали: железо, натриум, калиум, кобалт, фосфор, калциум, бакар, цинк, манган, како и органски киселини: јаболко, лимон, есенцијални масла, фитонциди. Кромидот е ефикасен лек против склероза, …

Повеќе »

(Рецепт) Потопете суво грозје во вода…испијте после 24. часа: Потполно препородување на организмот!

Решение и за оние кои не сакаат суво грозје – неговата вода има сосема поинаков вкус… Покрај тоа што ги ставаме во разни колачи, можеби сте слушнале до сега колку е здраво да се јаде неколку зрна суво грозје, затоа што на тој начин можете да спречите кардиоваскуларни заболувања, да …

Повеќе »

КОРИСНО – Благодетите на сокот од зелка

Ако ви прави проблеми за време на варењето, пијте го еден час по оброкот… Експертите тврдат дека чир на желудникот може да се ублажи со свеж сок од зелка. За да го подготвите овој ефективен сок, исецчкајте 500 гр зелка, а потоа сомелете (изблендирајте), додадете малку сол и оставете да …

Повеќе »

6. најмоќни ефекти од пливањето на човечкото тело и ум: Нема подобра вежба од оваа!

Потрудете се да пливате најмалку три пати неделно… Без разлика колку години имате, постои една универзална „карта“ за добро физичко и ментално здравје – пливање. Оваа активност не само што ви обезбедува тренинг за целото тело, туку може да ви помогне и да се справите со депресијата, бидејќи пливањето испушта …

Повеќе »

(ФОТО) Во кисело млеко додала една намирница и добила еликсир на младоста: Поради бројни благодети го конзумира секој ден!

Кравјото кисело млеко има позитивни ефекти на подобрувањето на имунитетот и јакнењето на целокупниот организам… Русите се познати како љубители на ферментирани млечни производи како што се јогурт, кефир, кисело млеко бидејќи потврда за нивната делотворност наоѓаат во долговечноста на своите претци од Кавказ кои ги јаделе во огромни количества. …

Повеќе »

(ФОТО) СИТЕ БЛАГОДЕТИ НА ОМИЛЕНИОТ ЛЕТЕН ПИЈАЛОК: Пивото донесува освежување но можете да го унапредите и своето здравје!

Пивото е едно од најстарите и најпопуларни алкохолни пијалоци. Исто така е омилено на милиони луѓе ширум светот. Но, дали сте знаеле за овие предности кои пивото ги има за човековото здравје. Со секојдневно конзумирање на пиво, во умерени количества можете да го унапредите своето здравје. Недамнешна студија покажала дека …

Повеќе »

(ФОТО) Напиток кој го чува здравјето: Овој чај топи килограми и го намалува ризикот од срцев удар!

Во продолжение прочитајте кои благодети ги има овој напиток за здравјето… Зелениот чај е многу популарен пијалок и научно е докажано дека има позитивен ефект врз телото. Тој е богат со антиоксиданти, кои го спречуваат развојот на оштетувањето на клетките. Потенцијалните здравствени придобивки од зелениот чај доаѓаат од катехините, моќни …

Повеќе »

(ФОТО) 10. предности за организмот ако го исфрлите шеќерот од исхраната

Исфрлањето на шеќерот од исхраната има бројни здравствени предности, а слабеењето, односно намалувањето на ризикот од нездрава дебелина, е само една од нив. 1. Губење на сало од стомакот Пресметката е едноставна: доколку сакате да се решите од салото на стомакот, храната богата со шеќери треба да ја замените со …

Повеќе »