Tag Archives: благодети

Доаѓаат промени: Младата Месечина во Терезија започнува на 25. септември, а еден знак е во голема неволја

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Младата Месечина во Терезија започнува на 25. септември и носи благодети за повеќето хороскопски знаци. Време е за релаксација и одмор. Исто така, би било препорачливо да ги наполните …

Повеќе »

Зошто одењето по песок е здраво? Заборавете на влечките!

Одморот покрај море е добар не само за душата, туку и за телото Сите знаат колку е добро пливањето за телото, но има уште една активност на одмор за која телото ќе ви се заблагодари – одење по песок. Зошто треба да заборавите на омилените влечки и да одите боси …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Кога ќе ги слушнете сите благодети, ќе го пиете РЕДОВНО: ЧАЈОТ ОД МАТОЧИНА е еликсир за душата, умот и телото

Чајот од маточина е исклучително здрав напиток со пријатен вкус. Постојат различни здравствени придобивки од маточината, а една од најважните и најпопуларните употреби на ова растение е за ослободување од стрес, нервоза, анксиозност и несоница. Има вкус и мирис на лимон, а во традиционалната медицина се користи и за разни …

Повеќе »

Намирници кои треба да ги консумирате на празен стомак за да го зајакнете имунитетот

Досега сите ја разбиравме важноста на јакиот имунитет. Консумирање на едноставни намирници може да направи чуда за имунитетот. Но, некои од нив се подобри кога се консумираат на празен стомак затоа што тогаш вашиот дигестивен систем не е оптоварен со други дигестивни должности. Тоа ви помага да ги искористите максималните …

Повеќе »

(Рецепт) Кромидот е многу здрав: Нема што не лекува – откријте дали може да ви помогне!

Сè за кромидот и неговите здравствени придобивки Кромидот е богат со јаглени хидрати, вклучувајќи гликоза, фруктоза, сахароза, но и витамини Б, Е, каротин. Кромидот содржи минерали: железо, натриум, калиум, кобалт, фосфор, калциум, бакар, цинк, манган, како и органски киселини: јаболко, лимон, есенцијални масла, фитонциди. Кромидот е ефикасен лек против склероза, …

Повеќе »

(Рецепт) Потполно препородување на организмот! Потопете суво грозје во вода…испијте после 24. часа – Ризница на витамини и минерали!

Решение и за оние кои не сакаат суво грозје – неговата вода има сосема поинаков вкус… Покрај тоа што ги ставаме во разни колачи, можеби сте слушнале до сега колку е здраво да се јаде неколку зрна суво грозје, затоа што на тој начин можете да спречите кардиоваскуларни заболувања, да …

Повеќе »

(ФОТО) Една недела се туширала со ладна вода и ги покажала резултатите

Стефани Хоуп со месеци слушала за придобивките од туширањето со ладна вода. Слушнала дека позитивно влијае на психата, кожата, косата и го олеснува воспалението на мускулите после тренинг. Студениот туш наутро ве буди веднаш, а Стефани не е „утрински тип“. Таа сака да спие и тешко се буди. Иако лекарите …

Повеќе »

Сите благодети на кафето: Ги намалуваат шансите за рак, го подобруваат памтењето…

Умерената потрошувачка на кафе (до 4 филџани на ден) всушност го продолжува животот Иако честопати се поврзува со негативни несакани ефекти, пиењето кафе секој ден всушност има позитивно влијание врз вашето тело Ги намалува шансите за карцином Умерената конзумација на кафе (до 4 филџани на ден) всушност го продолжува животот! …

Повеќе »

КОРИСНО – Што знаеме за ЗЕЛЕНИОТ ЧАЈ? Делува на притисок, алергии и многу други нешта

Ако сте како повеќето луѓе, вашиот омилен утрински напиток веројатно е кафе или чај. Ќе се расправа за тоа кој од овие пијалоци е најдобриот пијалок за појадок, но факт е дека обајцата имаат многу корисни својства. На пример, кафето е одличен извор на антиоксиданти, па затоа може да ве …

Повеќе »