Tag Archives: битола

„Код 369“ продолжува со нов сингл „Револуција“

Битолската група „Код 369“ за своите фанови го објави синглот „Револуција“, а песната е препеана од англиски на македонски јазик. „Револуција“ е тема која инспирира со позитивниот текст и ведрата и динамична музика и истовремено поттикнува на размислување за општествени промени и промените кои човештвото мора да ги превземе, порано …

Повеќе »

За Ламбе Алабаковски шест месеци условна затворска казна за потпалувањето на културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола

Пејачот Ламбе Алабаковски е осуден на условна казна од шест месеци за потпалувањето на културниот центар „Ванчо Михајлов“ во Битола. Информацијата за Канал 5 ја потврди неговиот адвокат. Судот ја донел одлуката минатата недела а од денеска пресудата е правосилна. Настанот се случи во јуни годинава, Алабаковски потоа за време …

Повеќе »

„МАКЕДОНИСИМО” НА СИМОН ТРПЧЕСКИ И ПРИЈАТЕЛИТЕ ПРЕТСТАВЕН ПРЕД БИТОЛСКАТА ПУБЛИКА

На голема радост на многубројната битолска публика, која синоќа го исполни Платото пред Офицерскиот дом, Симон Трпчески и пријателите, го изведоа концертот „Македонисимо”, низ кој беше претставен дел од големото богатство на македонската народна музика. Проектот од 80 минути музика, вклучува квинтет и претставува камерно видување на нашата музика, збогатувајќи …

Повеќе »

(ФОТО) Даворин Боговиќ од „Прљаво Казалиште“ по прв пат ќе одржи концерт во Македонија

Сцена продукција оваа година со концерт ќе го одбележи својот втор роденден. Првиот вокал и еден од основачите на еден од најпопуларните поп-рок состави во поранешна Југославија, загрепско „Прљаво Казалиште“ за прв пат ќе одржи концерт во Македонија и тоа ексклузивно во Битола. Даворин Боговиќ екс „Прљаво Казалиште“ на 17-ти …

Повеќе »

Откриваме кои се специјални гости на концертите на Наум во Битола и Охрид “35г. Наум”

Почитувани со огромно задоволство сакаме да Ве информираме дека на јубилејните концерти на Наум во Хераклеа Битола и Долни Сарај Охрид, ќе настапат и специјални гости. На Концертот во Битола на сцената на античкиот театар Хераклеа, како специјални гости ќе настапат: групата Боеми, Зуица Лазова, Владимир Поповски и Татијана Стефановска. …

Повеќе »

Во продажба влезниците за концертот на Наум Петрески во Долни Сарај – Охрид

Од денес пуштени се во продажба влезниците за јубилејниот концерт на Наум Петрески во Охрид, “35години Наум”, кој воедно претставува и концертна промоција на албумот “Најдоброто од Наум”. Концертот ќе се одржи на 11.08 во Долни Сарај Охрид со почеток од 21:00ч. Како и за концертот во Хераклеа Битола и …

Повеќе »

Во продажба влезниците за концертот на Наум Петрески во Хераклеа – Битола

Во продажба влезниците за концертот на Наум Петрески во Хераклеа – Битола. Почитувани сакаме да Ве информираме дека од денес пуштени се во продажба влезниците за јубилејниот концерт на Наум Петрески во Битола, “35години Наум”, кој воедно претставува и концертна промоција на албумот “Најдоброто од Наум”. Концертот ќе се одржи …

Повеќе »

(ФОТО) ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОГОДИ МАКЕДОНИЈА: Епицентарот кај Битола

Послаб земјотрес рано утринава ја погоди Македонија, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC). Според ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 2,7 степени според Рихтеровата скала. 🔔#Earthquake (#земјотрес) M2.5 occurred 10 km NW of #Bitola (North Macedonia) 20 min ago (local time 06:15:35). More info at:📱https://t.co/LBaVNedgF9🌐https://t.co/AA1KEjqzqH🖥https://t.co/KONRyELeBI pic.twitter.com/RFi5LAY7kI — EMSC (@LastQuake) March …

Повеќе »

(ФОТО) ЛОШО ЗАВРШЕНА ВЕЧЕР – Во Битола бил уапсен поп-пејачот Александар Тарабунов: „Со лисици и со туркање, како да сум најголем криминалец“

Македонскиот поп-пејач, Александар Тарабунов на својот Инстаграм профил објави дека бил уапсен во Битола. View this post on Instagram A post shared by 𝐀𝐋𝐄𝐊𝐒𝐀𝐍𝐃𝐀𝐑 𝐓𝐀𝐑𝐀𝐁𝐔𝐍𝐎𝐕 𝐓𝐀𝐑𝐀 (@aleksandartarabunov) Имено, пејачот вчеравечер имал настап, како што објаснува на Инстаграм на концерт посветен на Тоше Проески и Аки Рахимовски…Но, убавата вечер за него …

Повеќе »