Tag Archives: бисквити

(РЕЦЕПТ) Едноставен посен колач со ЧОКОЛАДО и БИСКВИТИ: Се’ што треба да направите е добро да ги измешате состојките!

Ова е посно уживање кое ќе го сакаат и оние кои не постат. И за време на постот не треба да се занемари желбата за слатки. Затоа ви претставуваме рецепт за едноставен колач со чоколадо и бисквити, која се подготвува брзо. Состојки: – 200 грама посни бисквити – 200 грама …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЧОКОЛАДНА ТОРТА КОЈА НЕ СЕ ПЕЧЕ: Бомба на вкусови во комбинација со ореви и бисквити

Кој уште може да одолее на чоколадна торта или колач? Уште кога ќе додете бисквити, нема подобро уживање. Она што го сака секоја домаќинка е да направи вкусна торта без многу напор и труд. Па, ова е идеален рецепт затоа што не се пече, само комбинирајте ги состојките и изладете …

Повеќе »

(ВИДЕО+Рецепт) „ЛАЖНА“ УНГАРКА: Не бара печење а е превкусна – како вистинската!

Се прави брзо, и секому успева! „Унгарка“ е многу вкусен колач, но нејзината подготовка не е лесна поради тенките кори што се печат. Ако ви се допаѓа овој колач, тогаш ви предлагаме полесна верзија, која е исто толку вкусна како и вистинската. Состојки: 800 мл вода 5 лажици шеќер 250 …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВРЕМЕ Е ЗА НЕШТО СЛАТКО: Непечени крем триаголници со банани!

Одличен ладен десерт! Потребно е: 100 – 150 гр бисквити (по можност турски) 150 гр млечни бисквити 200 гр крем сирење 100 мл млако млеко 2 лажици шеќер во прав 3 банани 200 мл слатка павлака кесичка желатин, по желба Подготовка: Изматете го крем сирењето со шеќерот во прав и …

Повеќе »

(Рецепт) Феноменален летен десерт (Без печење): Многу вкусна РАФАЕЛО торта со кокос

„Рафаело“ со бисквити и крем сирење е совршен летен десерт. Не е потребно премногу напор да се подготви, а вкусот е волшебен. Потребно е За подлогата 300 гр бисквити 180 гр путер За кремот 500 гр крем сирење 500 мл шлаг 60 гр кокос 60 гр мелени бисквити За прелив …

Повеќе »

(Рецепт) Милка тарт: Чоколадно задоволство готово во момент!

Комбинација на лешници и чоколадо која одзема здив… Состојки: 200 г мелени бисквити 100 г мелени лешници 250 г путер 50 мл млеко 180 г млечно чоколадо 150 г цели лешници 300 г Noissete милка чоколадо 200 мл слатка павлака Подготовка: 180 г млечно чоколадо и 125 г путер заедно …

Повеќе »

(ФОТО) Слика која ќе ве разнежни: Новак со бебе во прегратка – никој не останал имун!

Првиот тенисер во светот ужива во Париз, и додека го чека следниот натпревар, ужива во слободното време. Во пресрет на денешниот дуел со Пабло Куевас, српскиот тенисер бил „уловен“ со бебе во рацете. Дел од слободното време го искористил за да се сретне со неговата поранешна колешка Марион Бартоли. Српскиот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Оваа торта е поубава од сладолед – а се подготвува брзо!

Соединете ги сите состојки, истурете во калап, украсете и тортата е подготвена! Состојки: 500 мл слатка павлака 400 гр кисела павлака 130-150 гр шеќер во прав 400 гр мелени бисквити 100 гр кокосово брашно (крупно мелено) 400 гр замрзнати малини или замрзнато овошје (шумско овошје, јагоди или капини) Плус: 1 …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Десерт кој ќе ве освои на прв залак: Ледени коцки кои можат да бидат и посни и мрсни!

Ако сте започнале со постот имаме десерт кој ќе ве воодушеви… Потребно е: 300 гр шеќер 2,5 дл вода 125 гр маргарин/путер 200 гр чоколадо 400 гр медени бисквити 300 гр печени лешници Подготовка: Растопете го шеќерот со водата, а кога ќе зоврие додадете маргарин и чоколадо. Кога сè ќе …

Повеќе »