Tag Archives: билки

(ФОТО) Калуѓерка од Хрватска го лекува она што лекарите не можат: Оваа света жена откpила CПACOHOCHИ рецепти!

„Веќе 32. години моите природни лекови никому не му наштетиле, а низ мојата куќа минале илјадници луѓе“, вели калуѓерката Љубица. Сè започнало во раните 80-ти години кога нејзините татко и мајка се разболеле. Прво им сварила чај, а потоа и на децата на соседите. Следната пролет, луѓето почнале масовно да …

Повеќе »

Чаеви кои штитат од чести инфекции на дишните патишта

Чаевите се одлични сојузници на имунитетот кои не само што ќе ве загреат во студените денови, туку лековитите билки од кои правиме чаеви ќе го зајакнат и ќе го заштитат организмот од честите респираторни инфекции кои ги придружуваат поладните зимски месеци. Ѓумбир Има силно влијание врз здравјето, влијае на кардиоваскуларниот …

Повеќе »

Зошто ДРЖЕЊЕТО НА РАСТЕНИЈА во затворен простор е добро за здравјето? Внимателно изберете ги за спалната соба!

Ако размислувате да додадете растенија во просторот во кој живеете, ова би било одлична одлука. Растенијата имаат бројни здравствени придобивки, а за некои не сме ни размислувале. Промената на ентериерот со внесување растенија може позитивно да влијае на општото здравје и среќа. Неверојатно е колку позитивни ефекти може да има …

Повеќе »

(ФОТО) Овие билки имаат здравствени придобивки и можат да се одгледуваат во затворени простории

ПОСТОЈАТ околу 450 илјади растителни видови, додека 35. до 70. илјади од нив се споменати во медицинската литература. Можеби не сте сигурни што е погодно за одгледување во затворен простор, или во стан или куќа. Еве неколку популарни од кои можете да изберете. Гинко Гинко билоба е едно од најстарите …

Повеќе »

Мирен сон со помош на СОБНИ БИЛКИ: Пет чистачи на воздухот со мирис што успива!

Дали сакате да го подобрите квалитетот на воздухот во вашата спална соба, а во исто време и убаво да спиете? Земете растение! Некои растенија го прочистуваат воздухот и ги отстрануваат токсините, додека други ви помагаат да се опуштите и полесно да заспиете. Еве некои од најдобрите растенија за вашата спална …

Повеќе »

Три совети како БИЛКИТЕ да го преживеат вашиот ОДМОР: Бидете без грижа!

Растенијата и одењето на годишен одмор секогаш нè остава во сомнеж што да правиме за да ги задржиме негувани. Знаеме дека растенијата бараат секојдневна посветеност, но што ќе направиме кога одиме на одмор. Грижа за растенијата додека сме на одмор Постојат неколку едноставни трикови Соберете ги заедно Ако ги соберете …

Повеќе »

(ФОТО) ЛИТОПСИ – билки кои изгледаат како шарени камчиња!

Ако сте решиле да го декорирате вашиот дом со необично растение, литопсите можат да бидат вистинскиот избор. Дали некогаш сте чуле за литопси? Тоа е необичен род на џуџести сукулентни растенија кои потекнуваат од јужна и југозападна Африка. Се претпоставува дека има 37. видови литопси и околу 145. сорти, и …

Повеќе »

Познатата руска билкарка Несторова открива: Ова се 8. златни правила за превенција од сите болести

Најдобрата руска билкарка, биолог и фитотерапевтка Лидија Несторова Сурина ги открива тајните на долговечноста и доброто здравје Најдобрата руска фитотерапевтка Лидија Несторова Сурина, која е родена уште во 1931. година на југозападните падини на Сибир, тврди дека никогаш во животот не земала никакви лекови. Наместо лекови, Сурина тврди дека глог, …

Повеќе »

(ФОТО) Дали сте слушнале за „Црвена плажа“? Интересно место кое нема врска со капење и сончање!

На ова место се одгледува интересно растение. Десетици и десетици туристи брзаат да фотографираат на интересното место наречено „Црвена плажа“. Но, она што е најинтересно е дека тоа воопшто не е плажа, и токму тоа го прави ова место посебно! Тоа е најголемото влажно земјиште за одгледување билки, каде црвените …

Повеќе »