Tag Archives: бил гејтс

БИЛ ГЕЈТС ПРЕГНОЗУВА КРАЈ НА ПАНДЕМИЈАТА: Омикрон го загрижува, клучна следната година

„Акутната“ фаза на пандемијата на коронавирус ќе заврши во 2022 година, предвиде основачот на Мајкрософт Бил Гејтс на својот блог, но омикронската варијанта на короната ја нарече „загрижувачка“. – Можеби не е паметно да се предвидуваат работите, но мислам дека акутната фаза на пандемијата ќе биде завршена во одреден момент …

Повеќе »

БИЛ И МЕЛИНДА ГЕЈТС И’ ОФИЦИЈАЛНО СЕ РАЗВЕДЕНИ: Парницата завршена, останува мистеријата како е поделено богатството

Милијардерите Бил и Мелинда Гејтс се официјално разведени после 27. години брак. Според Фокс Бизнис, нивниот развој бил потпишан во понеделникот, со што се стави крај на сагата што започна кога во мај 2021. година објавија дека се разделуваат. Во идентични твитови, 65-годишниот основач на Мајкрософт и неговата тогаш 56-годишна …

Повеќе »

(ФОТО) ТАКА Е ВЕЌЕ НЕКОЕ ВРЕМЕ: Гејтс се крие во својата вила, во луксузното одморалиште не е сам – на колегите од голфот им признал каков му бил бракот!

Основачот на „Мајкрософт“ се повлекол во луксузната вила во голф центар во Калифорнија. Таму тој се „крие“ од јавноста откако беше објавено дека се разведува од сопругата Мелинда по скоро три децении заеднички живот и три деца, каде наводно им се пожалил на своите пријатели голф дека неговиот брак е …

Повеќе »

Мрачните тајни на Бил Гејтс

Бил Гејтс, основачот на „Мајкрософт“ и еден од најпознатите светски филантропи, беше во центарот на вниманието на јавноста повеќе од седум дена, откако објави дека се разведува од сопругата Мелинда после 27. години брак. „Откако работевме напорно на нашата врска, донесовме одлука да го прекинеме нашиот брак. Во последните 27. …

Повеќе »

(ФОТО) БИЛ ГЕЈТС ИЗНЕЛ НОВА ПРОГНОЗА: Запад на есен ќе се врати во нормала – еве што ќе биде со остатокот на светот!

Во последните неколку месеци, американскиот милијардер и основач на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, честопати коментираше за пандемијата на корона вирусот, повикуваше на вакцинација и почитување на мерките, а неодамна повторно ја коментираше оваа ситуација, нагласувајќи дека очекува светот полека во нормала да се врати наесен.   View this post on Instagram …

Повеќе »

(ФОТО) Гејтс се вакцинирал – Открива кога ќе престане да носи маска

Милјардерот филантроп Бил Гејтс (65) ја примил втората доза на вакцина против корона, но рекол дека иако бил вакциниран, тој и понатаму ќе ги почитува епидемиолошките мерки како што е носењето маска. „Сакам да бидам пример за другите“, рекол Гејтс во интервју за апликацијата „Clubhouse“. „И покрај тоа што сте …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вака го прават тоа големите: Рафа, Федерер, Тревор Ноа и Бил Гејтс за школување на децата!

Фондацијата на Роџер Федерер за школување и помош на децата во Јужноафриканската република редовно одржува големи тениски натпревари со цел да собере повеќе средства за децата… „Еден ден ќе престанам да играм тенис но Фондацијата е тоа што ќе продолжи понатаму и сакам по тоа исто така да бидам запамтен“, …

Повеќе »

Бил Гејтс: Вакцините за ковид-19 во сиромашните земји ќе доцнат 6. до 8. месеци

Сиромашните земји, во најдобар случај,ќе доцнат од 6. до 8. месеци во набавката на вакцини за ковид-19 во споредба со побогатите земји, проценува филантропот Бил Гејтс. Во денешното интервју за Ројтерс, Гејтс рекол дека дистрибуцијата на вакцини е исклучително голем проблем што врши притисок врз глобалните институции, владите и производителите …

Повеќе »

(ФОТО) Бил Гејтс ја примил првата доза на вакцина против коронавирус

Тој им се заблагодарил на сите на првата линија на одбраната Бил Гејтс ја примил првата доза на вакцина против коронавирус. Основачот на Мајкрософт ги споделил овие информации на социјалните мрежи. По тој повод, тој им се заблагодарил на сите луѓе кои работеле на правење лекови и вакцини против КОВИД-19. …

Повеќе »