Tag Archives: безбедност

Жерар Пике го прекинал молкот, се заканува со тужба: „Тоа е сериозен удар“

Откако беа објавени првите фотографии од него со новата девојка Клара Чиа, шпанскиот фудбалер Жерар Пике најавил дека ќе поднесе тужба против оние кои „го менуваат неговиот семеен живот и ги кршат правата на неговите деца“. Уморен од секојдневната опсада на папараците и медиумската прашина што се крена околу неговото …

Повеќе »

(ВИДЕО) Татко ја вози ќерка си на училиште со мотор, луѓето го критикуваат!

Татко со гордост споделил видео од неговата најмлада ќерка како се вози на мотор со него, но тој не ја очекувал реакцијата што ќе ја предизвика. Корисниците на TikTok го нападнаа PJ Challenger затоа што не ја облекол неговата ќерка во соодветна облека за мотоцикли, што е важно за безбедноста. …

Повеќе »

Совети за БЕЗБЕДНОСТ на летниот одмор: Не дозволувајте ништо да ви го уништи ОДМОРОТ

Како што се приближува топлото време и мислите се свртуваат кон летниот одмор, советите за безбедност треба да бидат на ум… Безбедноста за време на вашиот летен одмор ви помага вам и на вашите најблиски да се сеќавате само на убавите моменти што сте ги поминале надвор. Има многу работи …

Повеќе »

(ФОТО) Австралија е првата што воведува светлечки ознаки на патиштата

ПРОЕКТОТ е вреден дури 245. милиони долари, а меѓу другото вклучува и светлечки ознаки на патиштата. Тоа е дел од владиниот проект за безбедност на патиштата, кој предвидува имплементација на фотолуминисцентна боја за хоризонтална сигнализација. Таканаречената боја што свети во темница треба да им го олесни движењето на возачите во …

Повеќе »

(ВИДЕО) МУ ОДРЖАЛА ЛЕКЦИЈА: Нападнал девојка и зажалил!

Насилник нападнал девојка која шест години тренира ММА, а набрзо се покајал. Врсничкото насилство е проблем во училиштата ширум светот. Насилниците преку слабите се обидуваат да изградат „репутација“ на опасни. Се појавило вирално видео на кое се гледа дека насилникот се обидел да ја нападне девојката, но набрзо се покајал …

Повеќе »

(ВИДЕО) БИ СЕ ИЗБЕГНАЛЕ МНОГУ ТРАГЕДИИ – Имале решение за оружјето на сетовите, но никој не сакал да ги слуша

Последната траедија на снимање при што од случаен истраел од раката на Алек Болдвин загина снимателката Халина Хачинс се чини ги разбуди духовите во Холивуд и сега се бара тоа што го имале пред години… ГОДИНИ пред трагедијата на снимањето на филмот Rust, Холивуд имал сигурна алтернатива, која упорно ја …

Повеќе »

(ФОТО) МЕГАН И ХАРИ НЕМААТ МИР: Полицијата дури 9. пати морала да интервенира на нивниот имот

ПРИНЦОТ Хари и неговата сопруга Меган Маркл биле принудени да контактираат со чуварите на дневниот ред дури девет пати во последните неколку месеци, според официјалните податоци. Според податоците добиени од Асоцијацијата за печат, според законите за слобода на информации, властите реагирале на повиците, а извештаите се однесувале на телефонски барања, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Колку ни се сигурни децата во градинките: Примерот од воспитувачките во Белград повод за размислување!

Со нога на детското стомаче, шамари, тегнење за раце, заклучување. Во белградската населба Вождовац во градинка каде родители носеле на згрижување две, три-годишни деца, воспитувачките ги злоставувале, ги тепале, па дури и ги заклучувале во посебна просторија ако „не биле мирни“. Начинот на „чување и грижа“ за дечињата е обелоденет …

Повеќе »

(ФОТО) Ниту овој Кевин нема да го заборави Божик: Ја повлекол рачката на апарат во Лас Вегас и се случило ЧУДО!

Празниците донесуваат чувство на среќа затоа што поминуваме време со своите најблиски Бадник му донел малку поинаква емоција на Кевин, бидејќи освоил 15,5 милиони долари во казино во Лас Вегас. Божиќно чудо за Кевин е тоа што тој освоил 15.491.103 долари обидувајќи си ја среќата на еден од автоматите во …

Повеќе »