Tag Archives: берлинале

(ФОТО) Награди на Берлинале 2019: Надал Лапид доби Златна мечка за „Synonyms“

Заврши годинешното издание на Берлинале, а Надал Лапид со „Synonyms“ ја освои престижната награда Златна мечка за најдобар филм. Ангела Хелмер била наградена со Сребрена мечка за најдобар режисер за филмот “I Was at Home, But”, според жирито со кое претседаваше Жулиет Бинош, а двете главни награди за најдобри актери …

Повеќе »

(ФОТО) Македонскиот филм „Петрунија“ со две престижни награди на Берлинале: “Ecumenical Jury Award” и “Guild Film Prize” во рацете на Теона Стругар Митевска

На денешната церемонија за доделување награди од независни жири комисии во рамки на Берлинскиот меѓународен филмски фестивал, беше соопштено дека престижната награда од жири комисијата “Ecumenical” ја добива нашиот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска. Нашиот филм дополнително се закити и со уште една фантастична награда …

Повеќе »

(ФОТО) „Господ постои, името ѝ е Петрунија” на врвот на листата на реномираниот Screen Media

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија” беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични првични резултати. Нашиот филм моментално се наоѓа на врвот на листата на жирито, заедно со Öndög на Ванг Куанан, со просечна оцена од 2,8, иако „Господ …

Повеќе »

(ВИДЕО) Берлинале 2019: Аплаузи на прес конференцијата за екипата на македонскиот филм „Господ постои, се вика Петрунија“

„Берлинале“ објави видео од денешната рпес конференција со екипата на македонскиот филм… На филмскиот фестивал во Берлин денеска рано, во 9 часот се одржа проекцијата на филмот „Господ постои, се вика Петрунија“ на македонската режисерка Теона Стругар Митевска, а подоцна беше одржана прес конференција со екипата на македонскиот филм. Според …

Повеќе »

(ФОТО) Берлин се подготвува за Петрунија:Закажани вкупно 8 проекции на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија” – картите веќе распродадени

Големото отворање на еден од најголемите јавни филмски фестивали во светот Берлинале е утре вечер, а Берлин веќе недели наназад е во знакот на филмот, културата и традицијата на овој фестивал. Фестивалот секоја година привлекува над 350.000 посетители од целиот свет и 4.500 акредитирани новинари, а за филмската индустрија и …

Повеќе »

(ФОТО) Светска премиера на „Господ постои, името ѝ е Петрунија” закажана за 10 февруари во Берлин

Улогата на жената во стереотипното општество во конкуренција за Златна мечка Најновиот филм на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија” кој е во главната конкуренција на престижниот Берлински Филмски Фестивал, својата премиера пред интернационалната публика ќе ја има на 10-ти февруари, а ќе биде прикажан 8 пати …

Повеќе »

(ВИДЕО) Доделени наградите на „Берлинале“: Златна мечка за „Touch Me Not“

Романската режисерка Адина Пинтилие триумфираше на Берлинале со својот филм “Touch Me Not”, приказна за жена која води битка со интимноста и учи како да живее удобно во своето тело. “Touch Me Not” доби Златна мечка, додека Вес Андерсон се закити со Сребрена мечка за анимираниот филм “Isle of Dogs”. …

Повеќе »

Берлинале: Подлабоко за дебатата ’И јас’ а не црн тепих

„Би сакале подлабоко да нурнеме во дебатата ’И јас’, отколку што тоа би го овозможил тепих“, изјавил директорот на фестивалот. Организаторите на Меѓународниот филмски фестивал во Берлин го одбија барањето филмските ѕвезди на фестивалот да чекорат по црн, наместо по црвен тепих, во знак на поддршка за кампањата против сексуално …

Повеќе »