Tag Archives: берлин

#Бидете одговорни-Останете дома: Пејачот на „Рамштајн“ на интензивна нега

Фронтменот на германскиот хеви-метал бенд „Рамштајн“, Тил Линдеман е хоспитализиран во Берлин, каде е потврдено дека е заразен со корона вирус, објавил германскиот „Билд“, повикувајќи се на неименувани извори. Тој е на оделението за интензивна нега, има висока температура и пневмонија. Според „Билд“, пејачот моментално е во опасност. Ниту многу …

Повеќе »

(ФОТО) ВАЖНА МУ Е ТРАДИЦИЈАТА: Џерард Батлер по црвениот тепих во Берлин по наградата за хуманитарната активност прошетал во килт!

Приказната за потеклото и растењето на славниот актер е комплексна, но тој неизмерно го почитува местото каде што се родил… Џерард Батлер, познатиот актер со ирско потекло, е роден во шкотскиот град Пајсли и како млад човек се преселил во Канада за да се врати во Шкотска, откако неговите родители …

Повеќе »

(ФОТО) Денес започнува јубилејниот 70. Берлинале фестибал – пред почетокот бешѓе на мета на критиката!

Вечерва почнува 70-от Меѓународен филмски фестивал, познат како Берлинале. Фестивалот ќе започне со прикажување на „”My Salinger Year”“ на канадскиот режисер Филип Фалардеус. За прв пат годинава, Карло Чатријан, уметнички директор на фестивалот и Холанѓанката, Мариета Рисенбек ќе го водат Берлинале. „Среќни сме што конечно започнува фестивалот“, изјавил Катријан. На …

Повеќе »

ХИТ ВО БЕРЛИН – ДЕВОЈЧЕ ТУЖЕЛА ХОР ОД МОМЧИЊА БИДЕЈЌИ НЕ САКАЛЕ ДА ЈА ПРИМАТ:Во тужбата навела дека тоа е родова дискриминација а последниот збор ќе го има судот!

Деветгодишно девојче тужела берлински хор со момчиња бидејќи не сакаат да ја примат како членка кај нив, а судот денес би требало да донесе одлука. Во тужбата се тврди дека таа е одбиена само поради тоа што е со друг пол и дека тоа е родова дискриминација. Државниот катедрален хор, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Најголем тропски воден парк во Европа во кој можете да се капете 365. дена во годината

Со паркот доминира дождлива шума која се протега на 10.000 квадратни метри, а во која се засадени 50.000 билки. Таа е дом и за разни тропски животни како фламинга, пауни и црвено-сини папагали… На 50. километри од Берлин во бивш воздухопловен хангар се сместил најголемиот тропски воден парк во Европа.  …

Повеќе »

(ФОТО) Том Хенкс во нов предизвик: Дали улогата на амбасадор во време на Хитлер ќе му донесе уште еден Оскар?

Според пишувањето на еснафскиот холивудски дневник „Варајати“, во завршна фаза се преговорите на режисерот Џои Рајт да го режира филмот „Градина на ѕверови“ според истоимениот роман на Ерик Ларсон, а чиј продуцент би бил прославениот глумец, оскаровецот Том Хенкс, кој би ја играл и главната улога. Рајт ги приведува кон …

Повеќе »

(ФОТО) Денеска Светска премиера на филмот „Господ постои, името и’ е Петрунија“ во Берлин

Покрај денешната официјална премиера, во 11-те фестивалски денови на Берлиналето „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ има уште седум проекции Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска денеска од 16. часот премиерно ќе биде прикажан на Берлинскиот филмски фестивал во официјална конкуренција за наградата „Златна мечка“. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Германци слават Божик со капење во ладно езеро:„Берлински фоки“ повторно пливале во леденото Oranke lake…

Околу 20. германски познати под името „Берлински фоки“ го извеле своето традиционално Божиќно капење во Oranke lake, едно од многуте езера иако температурата била под 10. степени…но за нив била скоро тропска во споредба со минатата година. Околу 20. германски познати под името „Берлински фоки“, исто така познати и како …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Групата „У2“ го најавила крајот на кариерата: „Веќе долго сме на пат, време е да заминеме!“

Рок бендот „У2“ пред неколку дена го одржал последниот концерт во Берлин, во рамките на турнејата „Experience + Innocence”, а изјавата на фронтменот Боно ги вознемирила фановите. Имено, пејачот и лидер на групата имал крајно необичен коментар кога, како што пишуваат ирските медиуми, навестил дека можеби ќе се повлечат од …

Повеќе »