Tag Archives: бенефити

Што се случува во телото ако пешачите по половина час секој ден

Античкиот грчки лекар Хипократ го сметал одењето за „најдобар лек за човекот“. Бесплатно е, едноставно, не бара дополнителни трошоци и носи придобивки не само за вашето физичко, туку и ментално здравје. Зајакнување на мозокот Студијата спроведена на Универзитетот во Канзас покажала дека лесните аеробни вежби, како што е одење, го …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Кога ќе ги слушнете сите благодети, ќе го пиете РЕДОВНО: ЧАЈОТ ОД МАТОЧИНА е еликсир за душата, умот и телото

Чајот од маточина е исклучително здрав напиток со пријатен вкус. Постојат различни здравствени придобивки од маточината, а една од најважните и најпопуларните употреби на ова растение е за ослободување од стрес, нервоза, анксиозност и несоница. Има вкус и мирис на лимон, а во традиционалната медицина се користи и за разни …

Повеќе »

Користа и погодноста на замрзнатите производи

Брзиот живот во комбинација со желбата за здрава и балансирана исхрана ја прават замрзнатата храна сè попопуларна поради нејзиниот долг рок на траење, погодноста и секако разновидноста т.е изобилството на опции достапни во кое било време, кога и да посакате. Замрзнатата храна има многу предности и во однос на хранливоста. …

Повеќе »

ЛИЧНО ИСКУСТВО: Цела година, секое утро, пиела вода со мед и лимон и ги изненадила докторите!

Последниве години толку многу се зборува за консумацијата на млака вода со лимон,па една жена решила да ја испита ефикасноста на оваа напивка. Еве и што открила… Американката Кристал Дејвис одлучила секое утро на празен стомак да испие чаша топла вода со лимон и мед. Таа била истрајна во тоа, …

Повеќе »

Омилено летно „јадење“ – Прашање на кое конечно го имаме одговорот: Дали пченката е добра за нашето здравје?

Дали вреди да се потпирате на сезонски производ? Пченката е омилено летно јадење, особено како ужинка, на многу луѓе, но нутриционистите и обожавателите на здрав начин на живот имаат нејасен став кон неа. Пченката е богата со растителни протеини, витамини, минерали и антиоксиданти – каротеноиди, кои му даваат светло жолта …

Повеќе »

(ФОТО) Три шољи од овој чај, дневно, ќе ве заштитат од дијабетес!

Пиење три чаши црн чај дневно може да го намали ризикот од дијабетес, покажува најновото истражување. Црниот чај го има ефектот да се намалува шеќерот во крвта, што помага за спречување и контрола на дијабетес од втор тип. Во Велика Британија, болеста ја имаат околу 2,3 милиони луѓе. На глобално …

Повеќе »

(ФОТО) Во кисело млеко додала една намирница и добила еликсир на младоста: Поради бројни бенефити го конзумира секој ден!

Кравјото кисело млеко има позитивни ефекти на подобрувањето на имунитетот и јакнењето на целокупниот организам… Русите се познати како љубители на ферментирани млечни производи како што се јогурт, кефир, кисело млеко бидејќи потврда за нивната делотворност наоѓаат во долговечноста на своите претци од Кавказ кои ги јаделе во огромни количества. …

Повеќе »

(Рецепт) После само 7. дена топи килограми и ги чисти цревата: Кефир со овие состојки е најдобар појадок!

За ручек јадете што сакате, но внимавајте да не се прејадете до таа мерка да не можете да станете од масата… Губењето на тежина ќе биде забележан веќе во првата недела. Но, главна работа е и користа за здравјето. Прво – се чистат цревата. После три дена ќе се чувствувате …

Повеќе »

(ФОТО) Пивото донесува освежување но и здравје!

Пивото е едно од најстарите и најпопуларни алкохолни пијалоци. Исто така е омилено на милиони луѓе ширум светот. Но, дали сте знаеле за овие предности кои пивото ги има за човековото здравје. Со секојдневно конзумирање на пиво, во умерени количества можете да го унапредите своето здравје. Недамнешна студија покажала дека …

Повеќе »