Tag Archives: бело чоколадо

(ВИДЕО) За 15 минути: Обланда со плазма и бело чоколадо!

Оваа обланда ќе ја направите за 15 минути и ќе бидете воодушевени од вкусот. Состојки: 1 мало пакување обланди 125 гр путер (или маргарин) 100 гр шеќер 50 гр бело чоколадо за готвење 200 мл павлака 20% мм 1 ванилин шеќер по желба 150гр мелени бисквити од плазма За глазурата: …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОКОС РОЛНИЧКИ СО БЕЛО И ЦРНО ЧОКОЛАДО: Едноставни непечени колачи кои сите ќе ги обожуваат!

Тие се толку лесни за правење а резултатот, многу украсни и вкусни колачиња Состојки: 200 мл вода, 150 гр шеќер, 200 гр путер или маргарин, 200 гр млеко во прав, 200 гр кокос, 4 лажици мелени бисквити, 1 лажица какао, 100 гр бело чоколадо, 100 гр темно чоколадо, хартија за …

Повеќе »

Совршени кокос топчиња од само четири состојки: Колачиња кои се топат во устата!

Вкусни, сочни и омилените рафаело топчиња со само четири состојки. Ќе го обожавате овој рецепт! Потребни состојки: 100 грама кокосово брашно (плус 50 грама за валање) 300 грама бело чоколадо 150 мл слатка павлака ореви по потреба (лешник, бадем, орев) Подготовка: 1. Скршете го чоколадото на парчиња. Загрејте ја слатката …

Повеќе »

(ВИДЕО) БАЈАДЕРА СО КИКИРИКИ (ПОСНО ИЛИ МРСНО) КОЈА ЌЕ ЈА ОБОЖУВАТЕ! Еве како да направите крцкави ситни колачиња полиени со чоколадо!

Ситни колачиња идеални за слави и празници Состојки: – 180 мл вода – 180 гр кристал шеќер – 75 гр маргарин – 200 гр иситнети (може и во блендер) кикирики – 250 гр мелени бисквити – 80 гр црно чоколадо – 100 гр бело чоколадо Глазура: – 120 гр црно …

Повеќе »

(ФОТО) Црно бел колач

Состојки: Бисквит: 8 јајца, 150 г чоколадо во прав,150 г путер,150 г шеќер, 2 лажици слатка павлака,1 лимон, 1 лажичка цимет, 100 г излупени бадеми, 100 г амарети (кекси со бадеми) Крем:300 мл млеко, 3 жолчки, 100 г кокосово брашно, 100 г путер, 100 г шеќер. Глазура:100 г бело чоколадо …

Повеќе »

(ФОТО) Коколини

Состојки: 250 мл слатка павлака или павлака за шлаг 100 г бело чоколадо 1 кесичка ванилин шеќер 1 пудинг од ванила 100 г кокосово брашно шеќер во прав, по вкус бдеми по желба Подготовка: од 250. мл слатка павлака одвојте 50. мл. Павлаката ставете ја да зоврие, а смесата за …

Повеќе »

(ФОТО) Торта од чоколадо и рум на Филипа Гомеш

Состојки: 150 г бисквити од житарки со вкус на чоколадо 80 г лупени лешници 80 г истопен путер 100 г млечно чоколадо 200 г црно чоколадо 100 мл млеко 300 мл слатка павлака 60 мл рум 3 жолчки 1 лажичка желатин во прав 5 лажици шеќер сок од лимон ливчиња …

Повеќе »

(ФОТО) Највкусна торта со бело чоколадо

Највкусна торта од бело чоколадо со вкус на печени лешници. Неодоллива и совршена за родендени и прослави, но и кога ќе посакате да пробате нешто поинакво… Состојки: Кори: 15 белки 375 г. шеќер 375 г. мелени лешници (ореви или бадеми) Фил: 15 жолчки 15 лажици шеќер 375 г. путер 150 …

Повеќе »

Монте торта

Преубава кремаста и сочна торта, комбинација од повеке торти, која на крај го добила името Монте торта. Состојки: Пандишпан: 10 белки 10 лажици шеќер 100 г. мелени ореви 7 лажици брашно 1 пециво Фил 500 мл. млеко 10 лажици шеќер 7 лажици брашно 10 жолчки 200 г. црно чоколадо 200 …

Повеќе »