Tag Archives: бели дробови

ЕФИКАСНО – 12. рецепти за чистење на белите дробови: Липата и овесот ќе направат чудо!

Билните чаеви ќе помогнат да се ублажат ефектите од конзумирањето на никотин Според Светската здравствена организација, околу шест милиони луѓе ширум светот умираат од последиците од пушењето годишно. Во ризичната група не спаѓаат само активните пушачи. Валканата слуз и други штетни материи се таложат и во белите дробови на пасивните …

Повеќе »

Три зачини кои ги чистат белите дробови на (поранешните) пушачи

Истражувањата покажаа дека консумирањето на одредени видови храна и пијалоци му помага на организмот да се ослободи од штетните материи, а три зачини се одлични сојузници во чистењето на белите дробови. Лук Лукот има многу лековити својства, го нарекуваат природен антибиотик, моќно растение со антиканцерогено и антиинфламаторно дејство кое ги …

Повеќе »

Научниците дошле до неверојатно откритие поврзано со псоријазата

Здружени висок шеќер, дебелина и висок крвен притисок ги погодуваат и белите дробови? Истражувачите веруваат дека псоријазата е поврзана со отпорност на инсулин, што може да доведе до метаболички синдром, кој е поврзан со дебелина, висок крвен притисок и висок шеќер во крвта. Овие фактори, кога се здружени, исто така …

Повеќе »

(ФОТО) ДОКТОРИТЕ 4. МЕСЕЦИ ЈА ЛЕКУВАЛЕ ОД ТУБЕРКУЛОЗА, А ПОТОА И НАПРАВИЛЕ СНИМКА НА БЕЛИТЕ ДРОБОВИ: Не можеле да веруваат што пронашле!

Нејзиниот случај е можеби единствен од ваков вид во медицинската литература Жена од Индија (27) завршила во болница поради кашлица, треска и густа слуз што траело шест месеци. Пред хоспитализација, лекарите и препишале антибиотици и третман за туберкулоза – 4 месеци. Сепак, терапијата не ги намалила симптомите, било напишано во …

Повеќе »

Запалете ЛОВОРОВ ЛИСТ: Нема да верувате што ќе се случи и зошто е тоа добро за вашиот организам!

Има многу повеќе придобивки од ловоровите лисја, отколку само ставањето во тенџере за да му се даде арома на јадењето. Го забавува стареењето, смирува, помага во борбата против бактериите, го лекува респираторниот тракт. Ловоровиот лист е чудесно растение и штета е да се користи само како додаток на јадењата. Експертите …

Повеќе »

Секоја вечер на ГРАДИТЕ ставала листови ЗЕЛКА: Многумина ја прашувале зошто додека не ги виделе РЕЗУЛТАТИТЕ!

Зелката одамна е позната по своите лековити својства, не само за градите. Ставањето зелка во градник е стар метод и се практикува стотици години Зелката можете да ја користите како храна во разни јадења, да ја готвите, да ја подготвувате како салата … Сепак, зелката можете да ја користите и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Научници: Бурата која го погоди Пекинг не била песочна туку нешто полошо!

НЕВРЕМЕТО што, пред неколку дена, го покри Пекинг со кафено-портокалова боја не било песочно, односно онаа што пренесува честички од песок, туку бура од прашина. Ова може да звучи како незначителна разлика што им е важна само на геолозите, но големината на честичките игра голема улога во здравјето на жителите. …

Повеќе »

(ФОТО) МОРБИДНО – Погледнете како изгледаат белите дробови на момче, НЕПУШАЧ, заболено од корона: Неверојатно, но црниот ДЕЛ Е здрав!

Многумина од нас сè уште не разбираат што може да му направи на организмот вирусот корона и какви се последиците. Иако доаѓаат предупредувања од сите страни, се чини дека луѓето сè уште не разбираат колку е опасен вирусот корона и какви последици остава во човечкото тело. Секојдневно, лекарите апелираат луѓето …

Повеќе »

Еве зошто се сугерира дека во пандемијата на корона вирусот дефинитивно треба да се престане со пушењето!

Пушачите треба да ја сфатат пандемијата како најсериозно предупредување за веднаш да се запре оваа лоша навика, велат здравствените експерти. Студиите покажуваат дека пушачите имаат поголема веројатност да се разболат, па дури и да умрат ако се заразат со коронавирусот отколку непушачите. Пушењето ги оштетува трепетелките, ситните влакна налик на …

Повеќе »