Tag Archives: бегство

(ВИДЕО) Русин и Украинка започнале врска две недели пред војната: „Размислуваме каде води сето ова“

За руско-украинската двојка очигледно важи онаа популарната која гласи „љубовта не познава граници“. Тие почнале да се забавуваат само две недели пред почетокот на војната, а потоа решиле да го напуштат Киев и да го започнат својот нов живот во Унгарија. Михаил, кој инаку е од Русија, во Киев пристигнал …

Повеќе »

(ВИДЕО) Украинците Иван и Кристина: „Како избегавме од Мариупол, градот на смртта!“ – „Ова е навистина страшно и не треба да се случува во 21 век“

ИВАН И Кристина, брачна двојка од Мариупол, во интервју за Sky News опишала, како што велат, болно бегство од градот. Мариупол со денови е под силен напад, а во средата имало ракетен напад на театарот во чиј подрум се засолниле илјадници луѓе. Иван и Кристина се во брак 12. години. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Непрепознатливиот Абрамович: Еве како изгледа сега сопственикот на „Челзи“

РОМАН АБРАМОВИЌ, рускиот олигарх вреден речиси 13. милијарди долари и сопственик на „Челзи“, исчезна од јавноста откако продолжи руската агресија и окупација на Украина, а тој е под удар на санкциите на ЕУ и Велика Британија. Тој само издаде соопштение во кое вели дека го продава „Челзи“, но британската влада …

Повеќе »

(ФОТО) Мајка од Украина споделила тешки моменти: „Мамо, никогаш нема да ме изгубиш, нели?“

ВОЈНАТА неодамна стана ужасна реалност за украинскиот народ, а оние кои најмногу страдаат се децата, најслабите и најневините во целата приказна. Секојдневно сме сведоци на ужасни вести и фотографии кои покажуваат дел од она низ што минуваат луѓето кои до вчера живееле во мир и хармонија, во безбедноста на своите …

Повеќе »

Снимка од местото на трагедијата: Моментот кога луѓето бегаат од лудиот фудбалер!

Не помина долго време од трагедијата што ја потресе планетата до моментот кога се појавија снимките од безбедносните камери. Сезер Озтурк уби едно лице, а по расправија во сообраќајот ранил уште четворица. Еден турски медиум, исто така, нашол снимка од безбедносни камери, а некои моменти биле објавени. Се верува дека …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во стампедо во близина на аеродромот во Кабул прегазено двегодишно девојче

Двегодишната ќерка на поранешна преведувачка на американска компанија е меѓу загинатите во стампедото што избувна на аеродромот во Кабул во саботата, пренесува Њујорк тајмс. Поранешната преведувачка била на пат кон аеродромот во главниот град на Авганистан со сопругот, двегодишната ќерка, родителите, трите сестри и братучетка кога се нашла среде толпа …

Повеќе »

(ФОТО) Најголемата авганистанска ѕвезда се јавила од авионот за евакуација: „Добро сум, жива сум!“

Една од ретките жени што се качија на авионот за евакуација е Аријана Сајед, авганистанска поп -sвезда. Таа на Инстаграм сподели фотографија од авионот и ги извести своите следбеници, кои бројат повеќе од милион, дека е добро. „Во едно од моите неодамнешни интервјуа, реков дека ќе бидам’последниот војник што ќе …

Повеќе »

(ФОТО) Погледнете ја внатрешност на авионот кој го напуштил Кабул

На социјалните мрежи се шири фотографија од внатрешноста на авионот што го напушта Кабул. Станува збор за американскиот воен авион US Air Force C-17,, кој, како што пишува Defense One, летал од Кабул во неделата. Според Defence One, која ја добила сликата од воените претставници, во авионот имало 640. (набиени) …

Повеќе »

(ВИДЕО) СНИМКА НА ФИЛМСКИ ГРАБЕЖ: Извлекле долги цевки, влегле во продавницата и со пленот исчезнале за три минути

Видеото за грабеж на продавница во Вашингтон било објавено на интернет и предизвикал зачуденост кај корисниците на социјалната мрежа. Непознати напаѓачи упаднале во објектот и впериле пушки за јуриш кон продавачот, кој веднаш избегал. Разбојниците, откако го прегледале теренот, ги подигнале парите од касата и побегнале. Надзорните камери го снимиле …

Повеќе »