Tag Archives: батерија

(ФОТО) Ова е најефтиниот електричен автомобил во Европа

Позната е и почетната цена… А таа изнесува 9999 евра за овој минијатурен автомобил на ниво на скоро двојно поскап Smart. Сепак, овој автомобил нуди четири седишта и електричен досег од 200 км. Неговото име е Dartz, односно Dartz FreZe Nikrob.. Овој автомобил ги споделува основите со кинескиот Wuling Mini-EV, …

Повеќе »

(ФОТО) Направена прва маска која ја убива короната

Научниците ја направиле првата маска дизајнирана да го уништи вирусот користејќи топлина. Маската се загрева со поминување на струја низ бакарна мрежа со дебелина од 0,1 милиметар, а исто така ќе има изолација што ќе обезбеди сигурна употреба, пишува World Economic Forum.. Научниците од универзитетот МИТ во Америка се надеваат …

Повеќе »

Со овој трик батеријата ќе трае подолго: „Вака треба да го полните мобилниот“

Зачестеното користење на мобилниот телефон доведува до прекумерна потрошувачка на батеријата, што ја прави батеријата послаба и побавна. Сепак, постои начин како да направиме животот на батеријата да трае подолго, пишува Reader Digest. “Животот на батеријата генерално се состои од 500. целосни циклуси, или околу една и пол година. Циклусот …

Повеќе »

Како го полните телефонот: Послушајте ги овие совети и батеријата ќе ви трае подолго!

Доколку сакате батеријата на вашиот смартфон уред да остане во добра состојба, морате да водите сметка на неколку работи. Истражувањата покажаа дека полнењето на батеријата во текот на целата ноќ, кое го практикуваат многумина, долгорочно влијае негативно. Кога батеријата ќе се наполни до 100 проценти, а и понатаму е приклучена …

Повеќе »

Супер трик! Еве како батеријата на вашиот телефон да трае подолго!

Најверојатно мислите дека правилно го полните вашиот телефон. За да видите дали е така навистина, треба да ги прочитате следните редови. Веројатно вие или вашиот пријател се разочарани што новите телефонски батерии не траат долго. Но, дали знаете дека вината е целосно ваша? Кога батеријата почнува да се троши, телефонот …

Повеќе »