Tag Archives: Барселона

450. победа на земја: Надал сигурен против Нори

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал без многу проблеми го совлада Камерон Нори со 2-0 во сетови, односно 6-1 и 6-4 на турнирот во Барселона. Третиот тенисер на светот оствари максимална победа во Барселона. Воедно тоа беше негов 450. триумф на земја во кариерата. Шпанецот беше пресилен за ривалот од Велика Британија, …

Повеќе »

Официјално – 12 великани формираат Супер лига!

Дванаесет големи европски клуба објавија дека создаваат ново натпреварување – Европската Супер лига (ЕСЛ). Клубовите основачи се: Милан, Арсенал, Атлетико Мадрид, Челси, Барселона, Интер, Јувентус, Ливерпул, Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити, Реал Мадрид и Тотенхем. Нема клубови од Германија и Франција меѓу основачите. Буџет од 5 милијарди евра! Врз основа на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КУПОТ НА КРАЛОТ ЗА БАРСА: Меси се запишал во историја – ова за 119. години на никој не му успеало

Во финалето на Купот на шпанскиот крал, Барселона, во Севилја, го совлада Атлетик Билбао со 4:0 и го освои овој вреден трофеј, по 31-ви пат во историјата на клубот.   View this post on Instagram   A post shared by FC Barcelona (@fcbarcelona) Иако крајниот резултат е многу убедлив, на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Реал во фантастично Ел класико ја совлада Барселона

Реал и Барселона во саботата вечерта на стадионот „Алфредо ди Стефано“ ни подготвија одлично Ел Класико. На крајот – победа на Реал од 2:1. Великаните на шпанскиот фудбал, можеби, одиграа едно од најдобрите дербија во последно време. Првото полувреме го одбележа Реал, кој постигна два одлични погодоци. Домашниот тим поведе …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕЛ класико каков не се памти – за Меси историја и титула

Едeн од најзначајните Ел класици во последните неколку години, се игра во сабота вечер од 21.00 часот на стадионот „Алфредо ди Стефано“ во Мадрид. Двете екипи влегуваат во големото дерби во одлична форма, со оглед на тоа што Реал Мадрид врза четири, а Барселона шест победи по ред. Атлетико Мадрид …

Повеќе »

(ФОТО) ШПАНСКИ ЕКСПЕРИМЕНТ: 5.000 луѓе на концерт после тестирање – дали тоа значи враќање на нромалниот живот?

Околу 5.000 луѓе присуствувале на концерт во Барселона синоќа, откако сите беа тестирани за вирусот корона со брз тест, во еден вид експеримент од шпанските власти што може да ја оживее музичката индустрија во таа земја, но и низ целиот свет. Љубителите на музиката морале да носат маски на концертот …

Повеќе »

(ФОТО) РЕМЕК ДЕЛО НА БАРСЕЛОНА: 6. работи кои не сте ги знаеле за најубавиот парк во светот!

Наводно Гауди во една пригода му рекол на Гуел: „Понекогаш мислам дека двајцата сме единствените луѓе кои ја сакаат оваа архитектура…“ Паркот Гуел е еден од најпознатите симболи на Барселона со својата шарена керамика и лудата архитектура. Сместен во Ла Салут, на падините на планините Колсерола, претставува единствена спој на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Српскиот ас на Барселона, бесен, среде натпревар го искинал дресот

НИКОЛА МИРОТИЌ, sвездата на Барселона, МВП на шпанската лига и најскапиот кошаркар во Европа, направил потег што станал вирален на натпреварот од Евролигата против Асвел. Црногорскиот Србин кој играше за Шпанија бил бесен во текот на целиот натпревар, а тоа ескалирало на крајот на првото полувреме кога судијата му досудил …

Повеќе »

(ФОТО) „Ел Мундо“: Ова е „фараонскиот договор на Лео Меси кој ја уништил Барселона

Шпанскиот дневен весник „Ел Мундо“ на насловната страница на неделното издание ја распалил бројката 555.237.619. Станува збор за количество од евра што Лео Меси ги добил од Барселона благодарение на тековниот договор, кој го потпишал во 2017. година а кој истекува на 30. јуни. Во приказната со наслов „Фараонскиот договор …

Повеќе »