Tag Archives: Барселона

(ФОТО) Најбезобразни фотки на најпознатата навивачка на Барселона: На интересен начин и го честитала роденденот на Ким Кардашијан

Сузи Кортез, позната и како најпознатиот навивач на Барселона, е повторно во центарот на вниманието. Овој пат заради начинот на кој и го честитала роденденот на популарната старлета Ким Кардашијан. Имено, таа направила реплика на нејзината позната фотографија кога била гола фотографирана во огледало и потоа ја објавила сликата со …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Меси го „испалил“ 100. неодбранлив проектил

Лионел Меси, дури сега, два месеци од почетокот на сезоната, во осмото коло на Ла Лига во победата на Барселона против Севилја поентирал прв пат. Поради повреди пропуштил многу натпревари, а потоа во петтиот постигнал прекрасен и историски гол. Симболот на Барселона во 692. настап за тој клуб го постигнал …

Повеќе »

(ФОТО) Меси од повредата се опоравува во својот хотел од 26. милиони фунти…

„Сто чекори од тука  до плажата, јас ги губам сите денови“, можеби би запеал Меси за својот чест престој во сопствениот луксузен хоте вреден 26. милиони фунти во непосредна близина на Барселона… Кристиано Роналдо поседува ланец на хотели, а токму тоа е она што тој планира да го прави откако …

Повеќе »

(ФОТО) Барса после промашувањето подготвила дрес кој ќе ги воодушеви сите навивачи

ПРЕД пред неколку месеци, Барселона ги разочара своите навивачи со дизајнот на нивниот дрес за оваа сезона. Каталонскиот клуб се одлучил за дизајн дизајн со коцкички, прв пат во историјата и тоа не им се допаднало на навивачите. Сепак, шпанскиот шампион решил да се искупи и да избере дрес за …

Повеќе »

(ФОТО) После 137 години заштитниот знак на Барселона, црквата Саграда Фамилија, добила градежна дозвола

Градежната дозвола за изградбата на базиликата Саграда Фамилија важи до 2026 година, кога се навршуваат сто години од смртта на Гауди. Базиликата Саграда Фамилија, заштитниот знак на Барселона која е проектирана од каталонскиот архитект Антони Гауди, доби градежна дозвола после 137 години. Спектакуларната, но недовршена црква, која во 2005 година …

Повеќе »

Столе Стоилов: „Тука во Келн годинава сите имаат свои шанси!“

Сето ова ме потсетува на 2017 година. Дојдовме во Келн без притисок, сакаме на сите да им ги замрсиме сметките. Тоа ни успеа пред две години. Трета сезона по ред Вардар игра на Ф4 турнирот во Лигата на шампионите, и „црвено-црните” доаѓаат во Келн со иста цел – да се …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Вардарци, ви благодариме што го правите ракометот подобар!“

Вардар е владетелот на Балканот, со пет освоени трофеи во СЕХА-лигата и една Европска титула во Лигата на Шампионите. Трета година по ред ќе игра на завршниот турнир во Келн и ќе се бори со најсилните екипи за скапоцениот трофеј од најголемото ракометно натпреварување. Денес Вардар го игра полуфиналето против …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „Меси град“: Ги купил сите соседни куќи и ги преусмерил авионите…

Фудбалерите на Барса живеат во квартот Педралбес, близу Камп Ноу. Но, Меси и по тоа е поинаков. За 1,8 милиони евра во местото Кастелдефелс, 25. километри од Барселона купил куќа и си изградил „Messi City“… Фудбалскиот генијалец Лионел Меси топката ја удира поинаку од другите во светот. И’ со карактерот …

Повеќе »

HUAWEI Mate X прогласен за најдобар нов мобилен телефон на Светкиот конгрес со Барселона

Huawei Mate X паметниот 5G телефон ја освои наградата на GSMA „Најдобро поврзан мобилен уред на Светскиот мобилен конгрес во Барселона 2019 година”, поради својата Falcon Wing Mechanical Hinge, водечката комуникациска способност од 5G, иновативната интеракција на човекот со паметниот телефон и неговиот Супер полначот. Оваа специјална и најпосакувана награда …

Повеќе »